Normy ISO/DIN/PN – do czego się odnoszą?

Dobrze wykonane śruby to prawdziwy skarb. Takie elementy przyczyniają się do tego, że konstrukcje są stabilne, solidne oraz wytrzymałe na działanie rozmaitych wpływów zewnętrznych. Śruby są stosowane także w różnych maszynach. Tam powodują, że pojazdy działają na optymalnych obrotach. Aktualnie bardzo łatwo można zauważyć, że fachowcy z wielu dziedzin wybierają śruby spełniające określone normy ISO/DIN/PN. Chcecie dołączyć do tego grona, ale nie wiecie, co oznaczają poszczególne skróty? Jak wykonać konwersję norm ISO/DIN/PN, aby zrobić to skrupulatnie?

Czym różnią się śruby?

Nie można napisać, że w sklepach internetowych albo stacjonarnych znajdują się jedne i te same śruby. Elementy łączące albo regulujące różnią się pomiędzy sobą różnymi parametrami. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć pewne aspekty. Różnice dotyczą na przykład kształtu. Innymi zmiennymi są rodzaje gwintu, a także długość gwintu – biorąc pod uwagę stosunek do długości trzpienia itp. Jak to w życiu bywa, jedne elementy są dobrej jakości, a drugie niekoniecznie, co oczywiście ma swoje negatywne konsekwencje. Warto kupować śruby, które spełniają określone normy ISO/DIN/PN. Wtedy ich jakość nie będzie pozostawała nic do życzenia.

Normy ISO/DIN/PN a inne elementy

Krótko wyjaśnimy poszczególne skróty. Za normy ISO odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która sumarycznie zrzesza ponad 160 państw członkowskich (także Polskę). Normy DIN są rozpowszechniane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Z kolei PN to Polskie Normy za które w głównej mierze odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny, który już w 1947 roku wstąpił do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.

Niektórzy mogą pomyśleć, że normy ISO/DIN/PN odnoszą się tylko do śrub. Rzeczywistość wygląda jednak o wiele inaczej… Tabela konwersji norm ISO/DIN/PN dotyczy również innych elementów. Są to na przykład kołki, nakrętki, zawleczki, wkręty, nity itd. W tym gronie znajdują się także podkładki.

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak krok po kroku powinna być wykonywana konwersja norm ISO/DIN/PN. Też macie mnóstwo wątpliwości w tym temacie? W takim razie przeczytajcie dokładnie kilka następnych zdań. Czasami zdarzają się sytuacje, że ktoś chce kupić podkładki okrągłe płaskie, które świetnie przydają się w konstrukcjach drewnianych itp. Mają one oznaczenie PN 82006. Kłopot jest taki, że Polskie Normy mają zasięg tak naprawdę tylko na terenie naszego kraju. Wobec powyższego, ludzie z zagranicy przeważnie nie znają tego skrótu. Tabela konwersji norm pozwala dowiedzieć się, jak określane są pozostałe oznaczenia. Podkładki okrągłe płaskie są definiowane również jako DIN 125/ISO 7089.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami STALMUT