Efektowne i praktyczne oświetlenie tarasu

Wiosna za pasem. Warto zatem już teraz zadbać o taras, by za kilka tygodni móc się rozkoszować wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Podstawowym typem wyposażenia do przydomowej strefy relaksu są oczywiście meble. Oprócz nich należy też postawić na inne praktyczne produkty, jak choćby dopracowane oświetlenie na taras. Jakie lampy powinny trafić na taras? O czym trzeba pamiętać, gdy planuje się oświetlenie tej ważnej przestrzeni? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Oświetlenie tarasu – dlaczego jest ważne?

Gdy myśli się o oświetleniu tarasu, przede wszystkim zwraca się uwagę na jego estetykę. W końcu oprawy oświetleniowe wpisują się w całościową aranżację, stając się jej istotnym elementem oraz sposobem na budowanie nastroju w tej przestrzeni.

Sam wygląd to jednak nie wszystko. Lampy na tarasie i ścieżkach dojściach do niego muszą zapewniać pełne bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Po zapadnięciu zmroku nietrudno przecież o bolesny upadek w ciemnościach.

Praktyczne lampy pozwalają również na swobodne kontynuowanie spotkań towarzyskich lub spędzanie czasu z rodziną na tarasie, nawet gdy robi się już całkiem ciemno. Cały czas bowiem utrzymuje się na tarasie odpowiedni, delikatny poziom oświetlenia, dzięki któremu widzi się rozmówców oraz wszystkie potrzebne przedmioty wokół.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Zanim przejdziemy do opisu najpopularniejszych typów lamp na taras, trzeba jeszcze wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Lampy zewnętrzne są bowiem narażone na znacznie mniej korzystne warunki niż ich odpowiedniki montowane w domowych wnętrzach. Szczególnie niszczycielskie potrafią być wilgoć i woda.

Z tych też względów na tarasach i w ogrodach instaluje się wyłącznie oprawy o wysokim współczynniku ochrony IP, najlepiej powyżej IP44. Dzięki temu zyskuje się gwarancję, że lampa jest wodoszczelna i nie dojdzie do zwarcia w instalacji, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia produktu, a niekiedy nawet stworzyć zagrożenie dla użytkowników. Szeroki wybór lamp ogrodowych, przystosowanych do wymagających warunków atmosferycznych, oferuje sklep Lampy.it.

Rodzaje lamp na taras – jakie produkty zamontować

Na tarasach najczęściej stawia się na oprawy funkcjonalne i stosunkowo niewielkie, choć wygląd produktów zależy przede wszystkim od całościowej aranżacji przestrzeni.

Najpopularniejsze są lampy montowane na powierzchni ścian. Dużą sympatią cieszą się choćby kinkiety. Wprowadzenie kilku lamp pozwala na równomierne oświetlenie całej przestrzeni rekreacyjnej.

Oprócz kinkietów często wykorzystuje się praktyczne oczka wpustowe. Nadają się do montażu na ścianach, w podłodze lub w elementach zadaszenia. Ich rozmiar sprawia, że bez trudu mieszczą się nawet na ekstremalnie małych tarasach lub balkonach, gwarantując optymalne doświetlenie.

Na przestronnych, zadaszonych tarasach można pokusić się o użycie lamp wiszących, które są szczególnie popularne w tym sezonie we wnętrzach i na zewnątrz. Ich kształt i wielkość zależą od wyglądu tarasu. Najchętniej umieszcza się je nad stołem, w samym centrum strefy wypoczynku.

Oświetlenie tarasu – gwarancja komfortu

Wybór opraw oświetleniowych zależy oczywiście od specyfiki przestrzeni. Na niektórych tarasach pojedyncza lampa wisząca wystarcza do oświetlenia całego miejsca do relaksu. Na innych trzeba połączyć różne typy lamp, by uzyskać odpowiedni efekt praktyczny i estetyczny.

Możliwości jest naprawdę wiele. Warto zatem znaleźć takie lampy, które sprostają wszystkim oczekiwaniom.