Do czego wykorzystuje się europalety?

alek - czerwiec schoellerallibert.com - schoeller (6) .jpg

Palety EUR, nazywane popularnie europaletami są dziś bardzo popularne. Charakteryzują się one specyficznym kształtem, wymiarami i szeregiem norm, które muszą spełniać. Jak wyglądają europalety, czym różnią się od innych palet oraz do czego najczęściej są wykorzystywane? Sprawdźmy to!

Co to są europalety?

Palety EUR nie są nowym wynalazkiem. Pierwsze powstały w 1941 roku, wykorzystywane były do transportu zaopatrzenia na front. Były one wątpliwej jakości i raczej jednorazowe. W 1961 roku rozpoczęto produkcję palet certyfikowanych EUR, zaczęły służyć do transportu oraz magazynowania różnego rodzaju towarów.Certyfikowaną europaletę można poznać po oznaczeniu EUR bądź EPAL. Znajdują się one w owalu na jednym ze wsporników. Dodatkowo znajdziemy na niej także datę produkcji palety oraz numer jej licencji. Czym jeszcze różni się europaleta od innych, bez certyfikatu? Posiada ona konkretne wymiary (1200 mm x 800 mm x 144 mm). Jej cechą charakterystyczną jest duża wytrzymałość. Nawet jeśli ulegnie ona zniszczeniu, bez problemu można ją naprawić, a mimo to nie traci ona na swojej funkcjonalności.

Do czego wykorzystywane są europalety?

Jak już zostało wspomniane powyżej, palety euro wykorzystywane są w transporcie oraz magazynowaniu różnego rodzaju towarów. Posiadają one bardzo dużą wytrzymałość, przez co można na nich magazynować ciężkie ładunki. Nośność europalety, w zależności od sposobu rozłożenia na niej ładunku, wynosi od 1000 do 1500 kilogramów. Europalety najczęściej stosuje się w różnego rodzaju magazynach, sklepach czy zakładach produkcyjnych. Warto podkreślić, iż dzięki określonym standardom (np. wymiarom), które muszą one spełniać, można wykorzystywać je w różnych krajach Europy. Nie będzie problemu z łączeniem palet z różnych krajów, czy przenoszeniu ich wózkiem widłowym, gdyż niezależnie od miejsca powinny mieć one takie same wymiary.

Niekonwencjonalne użycie europalet

Pisząc o wykorzystywaniu europalet, nie sposób nie wspomnieć o sektorze prywatnym. Coraz częściej są one wykorzystywane przez prywatne osoby w nieco niekonwencjonalny sposób. Najczęściej tworzy się z nich meble, np. stoliki kawowe, kanapy czy łóżka. Najbardziej popularne jest wykorzystywanie ich na ogrodach, tarasach, balkonach czy ogródkach restauracyjnych i kawiarnianych.

Ile kosztują europalety?

Cena palet z certyfikatem różnią w zależności od stopnia ich zużycia. Za nową euroapaletę musimy zapłacić około 18 złotych. Używane to koszt od 10 do nawet 4 złotych za sztukę (w zależności od stopnia ich zużycia).