Wiosenne porządki. Sposoby czyszczenia rolet i paneli okiennych

Wiosenne porządki to czas gruntownego sprzątania, które przyjmowane jest ze zmiennym entuzjazmem. Początkowa niechęć przełamana wyłaniającą się z każdego kąta świeżością i czystością, wzbudzi jednak zachwyt każdego malkontenta, choć ogrom prac może początkowo przerażać. Wiosenne porządki to nie tylko standardowe mycie podłóg, ścieranie kurzu, ale także mycie okien a nawet rolet, żaluzji czy paneli okiennych. O ile z większość tych czynności wykonujemy niemalże automatycznie, o tyle czyszczenie żaluzji odbywa się w domach rzadko i nie ma jeszcze wykształconych nawyków w tym zakresie. Najważniejszą kwestią jest staranność i delikatność, by nie uszkodzić materiału, z którego wykonano żaluzję.

Jak przygotować się na czyszczenie osłon okiennych?

Zanim rozpoczniemy etap czyszczenia, warto na początku ocenić stopień zabrudzenia materiału, by później dobrać właściwe narzędzia i sposoby usuwania zabrudzeń. W przypadku kurzu wystarczy przetarcie powierzchni rolety szmatką lub odkurzenie jej. Kiedy mamy do czynienia z plamami, ekwipunek do czyszczenia powinien zostać wzbogacony o wodę , płyn do mycia i bawełnianą ściereczkę, a nawet delikatną szczoteczkę. Dopiero właściwa ocena stopnia zabrudzenia oraz plamy, pozwoli na sprawne jej usunięcie. Bez względu jednak na rodzaj zanieczyszczenia osłony okiennej, za każdym razem rozpoczynamy od usunięcia zalegającego kurzu.

Roleta rolecie nierówna, czyli jak czyścić konkretny rodzaj osłony okiennej.

Rolety okienne oraz żaluzje poziome materiałowe nie powinny być czyszczone za pomocą wody. Zazwyczaj producent oferuje w sprzedaży takie rolety, których materiał wykazuje właściwości odporne na różnego rodzaju zabrudzenia i odkształcenia, a pranie na mokro może takie właściwości zniszczyć. Dopuszcza się tylko przecieranie powierzchni wilgotną szmatką i suszenie na ekspozycji słonecznej. Wszystkie czynności powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta.

Z kolei popularne rolety dzień i noc, składające się z poziomych pasów umożliwiających kontrolowanie poziomu nasłonecznienia w pomieszczeniu, podobnie jak standardowe rolety, nie powinny być czyszczone na mokro. Dopuszcza się tylko przetarcie wilgotną szmatką nie nasączoną żadnymi środkami chemicznymi.

„Wśród rolet jedynym gatunkiem umożliwiającym pranie mechaniczne są rolety rzymskie, które szybko można zdemontować i wyprać w pralce” – podkreśla Marcin Surma z www.systemysurma.pl.

Natomiast czyszczenie paneli okiennych jest najprostsze ze względu na sposób ich montażu. Poszczególne elementy można szybko zdjąć, a potem ponownie zamontować. Sposób czyszczenia jest uzależniony od materiału przeznaczonego na ich wykonanie. Materiał umożliwiający pranie powinien zostać umieszczony w pralce z delikatnym środkiem piorącym,należy unikać wirowania.