Jak diagnozuje się endometriozę?

Jak diagnozuje się endometriozę?

Czym jest endometrioza? Jakie badania należy wykonać? Jakie pierwsze objawy powinny zaniepokoić kobiety? W związku z tym, iż coraz więcej Polek boryka się z tą chorobą, bardzo ważne jest jej szybkie zdiagnozowanie i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Endometrioza badania Katowice warto wykonać już teraz!

Endometrioza to choroba, która występuje, gdy endometrium, wyściółka macicy wzrasta się w inne organy w ciele kobiety. Choroba ta dotyka ponad 200 milionów kobiet na całym świecie. Mimo iż jest niezwykle trudna do zdiagnozowania, gdyż wiąże się z nietypowymi objawami, to coraz częściej specjaliści szybko rozpoznają pierwsze jej symptomy. Tym samym pacjentki otrzymują precyzyjny plan leczenia, dzięki czemu mogą normalnie funkcjonować.

W związku z tym, iż jest to choroba nieuleczalna, kobiety muszą wiedzieć, jakie objawy powinny je zaniepokoić. Ból w podbrzuszu, ból podczas stosunku, nieregularne miesiączki, ból w okolicach odbytu lub pleców to pierwsze sygnały, których nie należy bagatelizować. W takim przypadku należy jak najszybciej odwiedzić swojego ginekologa, który wykona podstawowe badania i pokieruje panie do specjalisty od endometriozy.

Szczegółowe badania

Lekarz, który podejrzewa u pacjentki endometriozę, od razu kieruje ją na szczegółowe badania. Pacjentki muszą wykonać badania krwi, badania hormonalne, USG brzucha, USG jamy brzusznej.

Lekarze zgodnie twierdzą, że najskuteczniejszą metodą diagnozowania endometriozy jest laparoskopia. Niewielka kamerka wprowadzona do jamy brzusznej ukazuje wszelkie nieprawidłowości, a także jest w stanie przy okazji pobrać wycinek zmian do badania.

Jak żyć z endometriozą?

Mnóstwo kobiet po usłyszeniu diagnozy zastanawia się, jak zmieni się ich życie. Mimo iż jest to bardzo poważna choroba, to jednak nie można się załamywać, gdyż specjaliści tworzą dla pań indywidualny plan leczenia, dzięki czemu mogą one normalnie funkcjonować.

Istnieje kilka metod leczenia endometriozy, ale żadna nie jest w 100% skuteczna. Niekiedy panie muszą przyjmować silne leki, by poradzić sobie z objawami tej choroby. Czasami wymagana jest operacja, która polega na chirurgicznym usunięciu błony śluzowej wyściełającej macicę.