Jak osiągnąć efekt typu loft?

Jak osiągnąć efekt typu loft?

Industrializm w loftach to styl, którego popularność w ostatnich latach nie słabnie. Przemawia on nie tylko do wziętych artystów, jak niegdyś, ale też do osób, które dobrze czują się na otwartej przestrzeni. Bo oprócz wrażeń estetycznych, na to właśnie liczą osoby, które na lofty się decydują: przestrzeń, prostota i światło.

Jak osiągnąć efekt loftu?

Prawdziwe lofty to zazwyczaj mieszkania położone na poddaszach. Mają w sobie wiele ze stylu czysto industrialnego – nie mają wydzielonych pomieszczeń. Poza tym charakteryzują się wysokim sufitem oraz wieloma, wysokimi oknami, które przepuszczają mnóstwo naturalnego światła.

Klimatycznym dodatkiem w takich mieszkaniach są widoczne rury czy inne elementy instalacji. Obecnie wiele z takich elementów można wykonać samodzielnie, nawet jeśli lokal wcześniej nie służył celom przemysłowym. Ścianki szklane loftowe i surowe w wykończeniu meble dostępne w każdym sklepie, pomogą wprowadzić odpowiedni nastrój.

Czy potrzebne są ściany?

W stylu loftowym bardzo często jedynym wydzielonym pomieszczeniem jest łazienka. Jest to związane oczywiście z koniecznością zapewnienia prywatności korzystającym. Wszystkie inne strefy użytkowe znajdują się zazwyczaj w zasięgu wzroku. Nie są oddzielane murami.

Dla wygody oraz zachowania porządku warto wydzielać aneksy. Na przykład kuchenny, strefę wypoczynkową czy miejsce pracy. W wydzieleniu tej przestrzeni pomogą na pewno ścianki szklane loftowe. Będą one nie tylko spełniały swoją praktyczną funkcję, ale też dodawały surowości w wykończeniu mieszkania.

Co jeszcze przyda się w takim mieszkaniu?

W mieszkaniach takich najlepiej sprawdzą się nietypowe i nowoczesne meble, na przykład takie który powstały w wyniku przerobienia z części samochodowych. Dobrym pomysłem w wykończeniu takiego wnętrza jest wykorzystanie elementów wiklinowych (na przykład w oparciach na krzesłach) lub innych naturalnych materiałów.

W loftowych i industrialnych wnętrzach bardzo dobrze broni się sztuka nowoczesna. Ciekawym kierunkiem będzie więc wykorzystanie w wykończeniu kolorowego malarstwa abstrakcyjnego. Na metalowych regałach świetnie też będą wyglądały zadbane rośliny. Szczególnie te, które charakteryzują się długimi pnączami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Esglas