Probiotyki dla dorosłych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Probiotyk dla dorosłych jest przydatny po terapii antybiotykami lub po ustaniu objawów zatrucia pokarmowego. Wielu specjalistów zaleca je jako uzupełnienie diety w korzystne dla funkcjonowania jelit bakterie. Na rynku jest jednak wiele preparatów probiotycznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy, jak rozpoznać dobry probiotyk dla dorosłych.

Probiotyk dla dorosłych – kiedy go stosować?

Probiotyk po biegunce i antybiotyku? To dobry pomysł, ponieważ zarówno uporczywe nieprzyjemności jelitowe, jak i antybiotykoterapia mogą sprawić, że zachwiana zostanie równowaga flory bakteryjnej jelit. Wówczas warto uzupełnić mikrobiom jelitowy o dobre bakterie, które zniknęły po zastosowaniu leczenia antybiotykiem lub po biegunce.

W jelitach dorosłego człowieka jest około 2 kg mikroorganizmów. Większość z nich ma dobroczynny wpływ na pracę układu pokarmowego. Niestety są i takie, które w sprzyjających warunkach mogą przyczynić się do rozwoju chorób. Dlatego tak ważne jest, by dbać o dobroczynne bakterie jelitowe.

Kiedy w wyniku biegunki czy antybiotykoterapii bakterie probiotyczne w jelitach są w gorszej kondycji lub drastycznie zmniejszyła się ich ilość, można zastosować suplement diety zawierający probiotyki. Probiotyk dla dorosłych ma w swoim składzie głównie szczepy bakterii mlekowych, które korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Taki suplement diety może okazać się pomocny w przywróceniu równowagi flory jelitowej.

Probiotyki i prebiotyki – czym się różnią?

Probiotyk dla dorosłych to suplement diety w kapsułkach zawierający dobroczynne szczepy bakterii probiotycznych. Prebiotyki zaś to substancje stanowiące pożywkę dla nich. Naturalnie prebiotyki zawarte są w produktach spożywczych, takich jak warzywa, owoce, niektóre zboża i miód. W kapsułkach łączy się je najczęściej z probiotykami. Preparat łączący w sobie probiotyki i prebiotyki to synbiotyk. Tego typu suplementy diety są szczególnie polecane osobom, które z różnych względów nie mogą przyjmować probiotyków i prebiotyków w postaci naturalnej.

Czym powinien charakteryzować się dobry probiotyk?

Dobry probiotyk powinien zawierać starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii korzystnych dla naszych jelit.

Warto wybierać te probiotyki, które mają w swoim składzie szczepy o z rodzaju Lactobacillus i/lub Bifidobacterium. Szczepy te muszą być żywe, tak by podjąć swoją pracę w jelitach.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy dobry probiotyk dla dorosłych, jest to, czy zawiera on dodatkowo prebiotyki. Synbiotyki (połączenie probiotyku i prebiotyku) w niektórych przypadkach mogą być lepszym wyborem.

Artykuł Sponsorowany