Budowa domu – jaką technologię wybrać?

Gdy teren pod budowę domu jest już Państwa własnością, można zacząć podejmować kroki w kierunku budowy domu. Na początku warto zapoznać się ze szczegółowymi wymiarami działki budowlanej, aby dostosować wielkość bryły do obowiązującego prawa budowlanego w zakresie oddalenia budynku od granicy działki. Kolejną, ważną kwestią będzie zapoznanie się w miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, oraz jego wytycznymi w zakresie mającego powstać budynku. Pamiętając, że przy wyborze miejsca na swój przyszły dom trzeba uwzględnić wygląd pozostałej zabudowy, warto przemyśleć ogólną koncepcję posesji.

Ważne decyzje – technologia wykonania.

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego projektu domu, co z pewnością będzie procesem długotrwałym przy obecnej, bardzo szerokiej ofercie dostępnych, gotowych projektów, warto rozważyć również możliwości i ograniczenia, związane z realizacją. Jeśli zależy Państwu na szybkiej budowie domu, a ukształtowanie terenu umożliwia realizację, warto wziąć pod uwagę dom z drewna lub dom szkieletowy (o szkielecie drewnianym). Domy szkieletowe są konkurencyjne, jeśli chodzi o cenę realizacji oraz czas powstania domu. Firmy, zajmujące się kompleksową realizacją budynków szkieletowych, zajmują się wykonaniem fundamentu (najczęściej w postaci płyty fundamentowej), konstrukcji budynku, dachu, stolarki drzwiowej i okiennej, orynnowania. Istnieją również opcję zamówienia usługi wykonania prac pod klucz. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Przede wszystkim warto zapytać o czas oczekiwania na realizację budowy. Firmy, oferujące budowę domu w ciągu kilku tygodni, w dobie boomu budowlanego oferują terminy z półtorarocznym wyprzedzeniem, więc w efekcie szybsza przeprowadzka nie będzie możliwa. Jakość i rodzaj materiałów powinny być stale monitorowane.

Domy modułowe, wykonane z wcześniej przygotowanych fabrycznie prefabrykatów to rozwiązania modne, energooszczędne, szybkie w realizacji. Ważne, by mieć pewność, że ciężki sprzęt, przywożący na miejsce budowy gotowe elementy, będzie mógł dojechać do miejsca realizacji. Domy, wykonywane kompleksowo, wraz z fundamentem, z elementów keramzytowych lub betonowych posiadają gwarancje trwałości i solidności przez wiele lat. Dzięki tworzeniu elementów w fabryce, budowa możliwa jest praktycznie w ciągu całego roku. Ekologia również na plus.

Tradycja wróci do łask?

Technologia tradycyjna wciąż ma wielu zwolenników, którzy ufają wieloletniej praktyce tworzenia budynków mieszkalnych. Budowa, trwająca dosyć długo, może mieć swoje plusy. Inwestor ma czas, aby kilkukrotnie nawet mógł zmienić koncepcję aranżacyjną, a wykonywanie prac metodą gospodarczą obniża koszty realizacji. Do budowy w technologii tradycyjnej można zatrudnić kilku wykonawców, którzy specjalizują się w określonym rodzaju prac.

Przy obecnej modzie na budynki szkieletowe i prefabrykowane, technologia tradycyjna wypada dosyć blado, jednak gdy inwestorzy zorientują się szczegółowo w ofercie, mogą z chęcią powrócić do koncepcji tradycyjnej, ograniczając czas oczekiwania i koszty kompleksowej budowy.