Doradzamy jak przygotować tartak do sezonu grzewczego

W okresie sezonu grzewczego firmy, które zajmują się produkcją i dostawą drewna na opał mają pełne ręce roboty. Do lokalnych tartaków przyjeżdża wielu klientów, którzy składają mniejsze i większe zamówienia, dlatego warto przed okresem jesienno-zimowym zadbać o odpowiednie przygotowanie przedsiębiorstwa, aby efektywnie i w ustalonym terminie realizować zlecenia.

W obecnych czasach nie ma możliwości, aby produktywnie wykonywać pracę w tartaku bez nowoczesnych i zautomatyzowanych maszyn. Praktycznie na każdym etapie są niezbędne, dzięki czemu obrabianie drewna jest znacznie szybsze, niż było to dawniej.

Zakup odpowiedniego sprzętu do tartaku

Przedsiębiorca decydujący się na założenie i prowadzenie tartaku powinien przede wszystkim zainwestować w wysokiej klasy sprzęt, który będzie miał dużą moc i wiele dodatkowych możliwości. W ten sposób pracownicy będą mogli spokojnie wykorzystać różnego rodzaju maszyny oraz urządzenia do przygotowania drewna na opał. W przypadku braku większego budżetu, warto rozważyć zakup maszyny stolarskich używanych.

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego tartaku są takie narzędzia jak:

  • pilarki tarczowe,
  • strugarki do drewna,
  • obrabiarki wieloczynnościowe,
  • łupiarki do drewna opałowego.

W zasadzie wyposażenie takiego przedsiębiorstwa zależy głównie od tego, czym dokładnie będzie zajmował się tartak. W większości przypadków jest to głównie produkcja drewna do ogrzewania budynków, ale także niektóre tartaki zajmują się budową elementów wyposażenia do ogrodów oraz dostarczają konstrukcje wykonane z naturalnego surowca.

Dlaczego należy regularnie konserwować wyposażenie tartaku?

Zawsze przed sezonem grzewczym należy wykonać przegląd sprzętu oraz zweryfikować wszystkie występujące błędy. Specjalista zajmujący się takimi zadaniami poprawi jakość narzędzi oraz maszyn, dzięki czemu praca będzie wykonywana znacznie efektywniej.

Nie wykonanie konserwacji sprzętu może doprowadzić do zanieczyszczeń podczas produkcji oraz do poważnych uszkodzeń, które będą kosztowne dla właściciela firmy. Co gorsze przedsiębiorca nie tylko poniesie straty materialne, ale również może odpowiadać karnie za wypadek spowodowany w pracy, ponieważ wiele maszyn, narzędzi i urządzeń jest niebezpiecznych, gdy są niewłaściwie ustawione lub niesprawne.

Czy warto korzystać z serwisu i części zamiennych prowadząc tartak?

Nawet gdy będą wykonywane regularne konserwacje to i tak w wielu przypadkach nie da się uniknąć awarii sprzętu. Dlatego warto mieć podpisaną umowę na stałe serwisowanie oraz wymianę uszkodzonych lub zużytych części. W ten sposób można będzie uniknąć bardzo wysokich kosztów związanych z zakupem nowej maszyny, ponieważ większość napraw zostanie wykonanych w ramach serwisu gwarancyjnego.

Zakup oryginalnych części od sprawdzonych, renomowanych producentów w branży drzewnej jest najlepszą inwestycją. Maszyny podczas sezonu grzewczego są znacznie bardziej eksploatowane, więc mogą ulegać częstym awariom. Zamawiając oryginalne elementy zamienne, można będzie szybko przywrócić najlepszą jakość maszyn i ponownie wznowić produkcję na maksymalnych obrotach.