Uwielbiasz DIY? Tych akcesoriów nie może zabraknąć w Twoim warsztacie!

Domowe majsterkowanie to hobby wielu osób. Jeżeli masz jakiekolwiek umiejętności manualne, pasję i chęć zrobienia czegoś samodzielnie, możesz wykonać wiele drobnych prac. Renowacja tapicerki w starym fotelu czy zmiana wyglądu kredensu przez zainstalowanie nowych uchwytów – jest wiele opcji, które możesz przetestować samodzielnie. Najpierw jednak odpowiednio wyposaż swój domowy warsztat.

Narzędzia niezbędne podczas domowych robótek

W tapicerstwie oraz renowacji wiele prac wykonywanych jest ręcznie, co nie znaczy, że bez udziału narzędzi. Do wielu prac montażowych i demontażowych, potrzebne Ci produkty do robienia pomiarów, w tym sznurki, miarki, taśmy oraz kątowniki i poziomice. Dzięki nim powtarzalność w produkcji konkretnych elementów będzie wysoka, a każdy detal starannie przycięty i przygotowany do dalszej obróbki. Oprócz nich przydatne będą podstawowe elektronarzędzia takie jak pistolety do kleju na gorąco. W skrzynce z narzędziami powinny znaleźć się także młotki, wyciągacze, nitownice, zszywacze, kombinerki, ściski i inne – zależy od charakteru prac, jakie wykonujesz.

Artykuły pasmanteryjne i wzorniki

Prace hand made często wykorzystują również artykuły pasmanteryjne. To tasiemki, sznurki i pasy tapicerskie w różnych długościach i szerokościach. Okazują się przydatne na etapie np. tworzenia wypełnienia w siedziskach kanap i narożników, jak również do obszywania obciętych fragmentów tkanin w obawie przed ich pruciem się. Gumki czy rzepy, choć potrzebne zwłaszcza przy szyciu konfekcji, okazują się potrzebne do domowej produkcji poszewek dekoracyjnych lub przeróbek odzieży dziecięcej. Warto się w nie zaopatrzyć, jeżeli Twoją pasją jest krawiectwo. W prywatnym warsztacie krawca, szewca, tapicera lub innego specjalisty, który „czaruje” i przerabia materiały przydadzą się też wzorniki tkanin. Naocznie ocenisz, który z nich najlepiej nadaje się do danego projektu, a jeśli realizujesz zamówienia klientów – pokażesz im swoje propozycje na żywo.

Artykuły techniczne i dekoracyjne

Wszelkie czynności określane jako DIY (czyli „zrób to sam”) potrzebują solidnego wykończenia. Do tego potrzebne są artykuły techniczne (najlepiej metalowe) oraz wszelkiego rodzaju dekoracje – szklane guziki do pikowania obicia w meblach, kołatki do szafek i szuflad, pinezki i różne śruby, wkręty, sprężyny, zawiasy. Są one niezbędne do prac naprawczych – wymiany uszkodzonego i odkształconego wypełnienia w łóżku czy odświeżenia wyeksploatowanej zabudowy kuchennej.

Wyposażenie domowego warsztatu do prac DIY warto kupić w profesjonalnym sklepie dla tapicerów, gdzie znajdziesz duży wybór produktów w niskich cenach. W takim miejscu można również liczyć na fachowe doradztwo sprzedawców.