Dywersyfikacja portfela – kontrakty futures

Kontrakty futures są kontraktami terminowymi. Zasada ich działania jest stosunkowo prosta i z pewnością sprawdzą się w rękach początkującego inwestora. W przypadku handlu futures strony umowy zobowiązują się do zakupu lub sprzedaży pewnej liczby aktywów bazowych lub dokonania rozliczenia finansowego w kwocie ustalonej w chwili zawierania kontraktu.

Który kontrakt futures wybrać do handlu?

Kontrakty terminowe są dostępne dla wielu różnych instrumentów finansowych. Można wśród nich wyróżnić obligacje, indeksy oraz towary. Każdy początkujący trader stoi zawsze przed dylematem, który instrument wybrać? Choć istnieje wiele możliwości inwestowania, bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wybór kontraktu jest płynność. W związku z tym, przed podjęciem decyzji, warto najpierw określić, które aktywa bazowe znajdują się w polu zainteresowania inwestora. Warto wówczas wybrać ten, który leży w sferze zainteresowań tradera.

Kiedy handlować kontraktami futures?

W przypadku inwestowania w kontrakty futures istotne są także godziny otwarcia oraz możliwości handlowe na wybranej giełdzie. Handlując na kontraktach terminowych, największą płynność można uzyskać w godzinach otwarcia giełdy, na której prowadzony jest handel kontraktem. Dlaczego warto o tym pamiętać? Otóż w przypadku kontraktu terminowego np. na indeks notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tokio w godzinach 2:00 – 8:00, trzeba wziąć pod uwagę, żę w Polsce mamy wówczas środek nocy. Warto zatem wybrać handel na kontraktach terminowych notowanych europejskich giełdach lub przynajmniej w zbliżonej strefie czasowej.

Płynne i w dodatku europejskie kontrakty terminowe, w które warto zainwestować na początkowym etapie przygody z inwestowaniem to niemiecki DAX, angielski FTSE 100 albo francuski CAC40. Należy także zapamiętać, że im większy wolumen wybranego kontraktu, tym większe są zyski lub straty tradera. Wraz ze wzrostem wolumenu, rośnie również wysokość marży.

Jaką strategię zastosować w handlu na kontrakty terminowe?

Nie ulega wątpliwości, że strategie handlu na kontraktach futures są niezwykle liczne. Niektóre z nich, zastosowane we właściwy sposób mogą przynieść spory sukces finansowy nawet w przypadku początkującego inwestora. W przypadku niektórych strategii pozycję otwiera się zaledwie na kilka sekund lub minut. Jednakże takie strategie wymagają nie tylko umiejętności i doświadczenia, ale również najwyższej koncentracji. Istnieją również kontrakty długoterminowe, które w powszechnie stosowanej strategii swing trading posiadają pozycje utrzymywane nawet przez kilka tygodni.