Zegarek do nurkowania – jak wybierać?

Z roku na rok nurkowanie staje się coraz popularniejsze, bo za sprawą coraz bardziej dostępnych wakacyjnych podróży nawet do najbardziej odległych zakątków świata wielu ma okazję spróbowania tego sportu. Poczynając od pierwszych prób nurkowania rekreacyjnego, każdemu nurkowi bardzo przydaje się specjalny zegarek. Jak wybierać zegarek do nurkowania?

Kompletowanie niezbędnego wyposażenia do nurkowania zależy od tego, jaki rodzaj nurkowania się uprawia. Co innego potrzebne jest w czasie zwykłego nurkowania rekreacyjnego, a co innego niezbędne jest osobie, która nurkuje w akwalungu. Te kryteria są też podstawowymi przy wyborze zegarków. Zawsze warto wybrać zegarek, który będzie miał funkcje nieco bardziej zaawansowane niż takie, które potrzebne są na tu i teraz. Każdy, nawet początkujący nurek chce nurkować coraz głębiej, a więc warto sięgać po takie zegarki jak chociażby Doxa SUB 300T. To one sprawdzą się zarówno w przypadku początkujących adeptów nurkowania, jak i wówczas, gdy przechodzimy na kolejne etapy nurkowego wtajemniczenia. Jakie są zatem najważniejsze cechy i funkcje zegarków?

Po pierwsze – wodoszczelność zegarków

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że tak zwane zegarki „waterproof” nie nadają się do nurkowania ani do pływania w nich. Te odporne są tylko na… deszcz lub inne przypadkowe chlapnięcia. Podobnie jest z zegarkami, które są odporne na kontakt z wodą i zachlapania i mają oznaczenie „do 3 atm”. Pływać można w zegarkach, których wodoodporność to 5 atm i więcej.

Dopiero zegarek 10 atm jest odpowiedni do pływania i nurkowania, ale tego płytkiego z rurką, czyli do snorkelingu. Jeśli zamierzasz nurkować z akwalungiem, wybierz zegarek 100 atm, taki jak Doxa SUB 300T. Wówczas możesz schodzić pod wodę nawet nieco ponad 1000 m, co jest w zupełności wystarczające nawet dla większości nurków profesjonalnych.

Jakość wykonania i funkcjonalność zegarków

Zegarki do nurkowania wymagają najwyższej jakości materiałów, które są odporne na działanie morskiej, słonej wody i dobrze opierają się działaniu dużego ciśnienia. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na szkło, które powinno być odporne na zmieniające się ciśnienie oraz nie powinno ulegać odkształceniom. W tej roli świetnie sprawdza się szkło szafirowe. Czasomierze do nurkowania muszą być wykonane zgodnie ze standardami najwyższej jakości, tak by były idealnie spasowane i uszczelnione.

Urządzenia te powinny mieć proste w obsłudze minutniki, które będą odmierzać czas, jaki jeszcze można spędzić pod wodą. Niektóre modele podają także aktualną głębokość i temperaturę wody.

Czytelność zegarka ma kluczowe znaczenie

Kupując zegarek do nurkowania, szczególnie uważnie trzeba przyjrzeć się jego tarczy. Pod wodą widoczność jest nieco ograniczona, więc dobrze się sprawdzą tylko zegarki z czytelnymi cyframi i dużymi, solidnymi wskazówkami. Ważna jest także kolorystyka tarczy. Wskazówki, cyfry i inne pola powinny być w kontrastowym kolorze do samej tarczy, bo tylko wówczas wszystko można łatwo odczytać.