Jakie kordonki wybrać do szydełkowania?

Robótki ręczne cieszą się ogromną popularnością. To doskonałe hobby, które pozwala na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Dla niektórych jest formą dodatkowego zarobku, tymczasem inni traktują je jako relaks, który pozwala na tworzenie dekoracji do domu. Podpowiemy Ci dziś jaki kordonek wybrać, aby tworzyć niepowtarzalne formy.

Czym jest kordonek?

Nazwa kordonek wywodzi się od francuskiego cordon i określa skręconą nić wykonaną z jedwabiu lub bawełny. Wykorzystuje się ją do haftowania lub szydełkowania. Powstają z niej ozdoby do domu, a także konfekcja pościelowa, biżuteria oraz różne elementy dekoracyjnej odzieży.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kordonek?

Kordonki dostępne są w ogromnej gamie kolorystycznej i tworzone z różnych materiałów. Decydując się na konkretny motek, przede wszystkim dopasuj go do charakteru swojego projektu.

Materiał

Zwróć uwagę na materiał, z jakiego został wykonany kordonek. Masz do wyboru poliester, bawełnę lub jedwab. Największą popularnością cieszą się sploty bawełniane. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, nie mechacą się, a zarazem są bardzo przyjemne w dotyku. Co więcej, bawełna nie uczula, więc może być bezpiecznie noszona także przez dzieci i alergików.

Grubość kordonka

Grubość splotu kordonka uzależnij od projektu, jaki zamierzasz stworzyć. Najcieńsze motki sprawdzą się do dziergania delikatnych form, takich jak dzwoneczki, gwiazdeczki i inne ozdoby, które wymagają lekkości. Nieco grubszy będzie doskonały na obrusy, firanki, a także serwetki i delikatne bluzeczki. Najgrubsze kordonki wykorzystasz do tworzenia pledów, poduszek, dywaników, podkładek oraz odzieży.

Jakie szydełko wybrać do kordonka?

Szydełko dobierz do grubości kordonka. Wybór jest bardzo prosty, bo producenci podają informację na temat jego wielkości w opisie produktu. Zwróć na to uwagę, bo dzięki temu ułatwisz sobie pracę, a także będziesz mieć pewność, że Twoje dzieło będzie estetyczne.

Jakie projekty można wykonać z kordonka?

Kordonek jest materiałem, który daje ogromne możliwości. W specjalistycznych e-sklepach, takich jak np. Niteczka, znajdziesz bawełniane motki w rozmaitych kolorach. Na ich bazie stworzysz swoje dzieła sztuki, które ubarwią Twoją garderobę i wystrój mieszkania. Z powodzeniem wykonasz firanki, obrusy i serwety do salonu, a także dekoracyjne poduszki na sofy i fotele. Stworzysz pledy i dywaniki do sypialni oraz kolorowe podkładki do kuchni. W Twojej szafie nie może zabraknąć szydełkowych chust i delikatnych bluzeczek, a w szkatułce na biżuterię lekkich kolczyków.