Najwygodniejsze apartamenty w Warszawie, czyli jakie?

Marzenie o apartamencie w Warszawie jest równie silne, jak wizja posiadania własnego domku pod stolicą. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na codzienne dojeżdżanie do miasta. Stąd ekskluzywne mieszkania w Warszawie od lat cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów.

Drogie marzenie

Ile trzeba wydać na spełnienie marzeń o apartamencie? Wiele zależy od lokalizacji, metrażu oraz udogodnień, jakie dla mieszkańców przewidział deweloper. Z analiz rynkowych jednej z firm wynika, że za apartament w Warszawie można zapłacić nawet kilkanaście milionów złotych. Jeśli średnia cena to 7 tys. zł za metr kwadratowy, to w najdroższych budynkach stawka szybuje kilkakrotnie do góry. Metr kwadratowy mieszkania z drugiej ręki,  położonego w centrum miasta to koszt około 10 tys. zł. Nieruchomości z wyższej półki mają stawki od 16 tys. zł za metr a apartamenty, zwłaszcza te w najbardziej ekskluzywnych miejscach to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za metr. W przypadku budynków nowych stawki są jeszcze wyższe.

Ciasno w centrum

Ceny apartamentów w Warszawie, zlokalizowanych w ścisłym centrum są wysokie ze względu na niewielką ilość miejsca, które można zagospodarować. W najlepszych śródmiejskich lokalizacjach najczęściej można spotkać oferty mieszkań z rynku wtórnego, jest to bowiem teren dość mocno zabudowany. Niedobór działek pod inwestycje w tej lokalizacji sprawia, ze ceny nowych inwestycji mogą szokować. Dlatego rynek pierwotny i wtórny zwykle w ofertach się przenika i uzupełnia. Apartamenty z nowych projektów najczęściej są traktowane jako doskonała lokata kapitału, której nie straszne kryzysy i wahania walut. Zwrot z takiej inwestycji, jeśli jest przeznaczona na wynajem, to około 6-7 proc. rocznie. Z tego też powodu apartamenty w Śródmieściu, na Powiślu, czy graniczących z centrum terenach Woli i Mokotowa bardzo szybko znajdują swoich nabywców. Przykładem jest inwestycja Park Place 3, której dużym atutem jest świetna lokalizacja w okolicach Placu Bankowego. Deweloperzy przyznają, że większość apartamentów w Warszawie sprzedaje się już na etapie budowy.

Standard kosztuje

W przypadku każdego mieszkania a zwłaszcza apartamentu obowiązuje zasada, że im wyższy standard tym jest drożej. Apartamenty w Warszawie, które usytuowane na nieco niższych kondygnacjach kosztują mniej niż te, położone na wyższych piętrach. Różnica w obrębie jednego budynku może wynosić nawet kilkanaście tysięcy za metr kwadratowy. Ekskluzywny wysokościowiec to nie tylko pięknie wyremontowany lub całkowicie nowy budynek, ale również wiele wygód, dostępnych dla mieszkańców. Standardem stają się basen, prywatna sala kinową, symulator golfa, jacuzzi, saunę oraz kompleks odnowy biologicznej i ekskluzywnych gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich. Z każdego z tych miejsc można korzystać bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Osoby rozpoznawalne cenią sobie ten poziom anonimowości, który zapewnia im spokój i bezpieczeństwo, zwłaszcza przed mediami.

Zainteresowanie inwestorów apartamentami w Warszawie nie maleje. Dotyczy to nie tylko osób z kraju, ale także z zagranicy. Tendencja ma szanse się utrzymać głównie dlatego, że nieruchomości to jeden z najzyskowniejszych sposobów lokowania kapitału.