Etapy powstawania domów szkieletowych

Wiele osób marzy o tym, by mieć własny dom z ogrodem. Niestety, koszty budowy murowanego domu jednorodzinnego oraz czas, jaki jest potrzebny do jego postawienia często nie pozwalają na spełnienie tych marzeń. Dla takich osób jest jednak alternatywa – domy szkieletowe z drewna prefabrykowanego.

Budowa domu szkieletowego – niezbędne formalności

Zanim rozpoczniemy budowę domu, należy dopilnować wszystkich formalności. Jeśli posiadamy już gotową działkę, pierwsze co powinniśmy zrobić to nawiązać współpracę z biurem projektowym, które przygotuje dla nas odpowiedni projekt. Następnie, podobnie jak w przypadku domów murowanych, konieczne jest uzyskanie wszystkich pozwoleń na rozpoczęcie budowy. Możemy to zrobić samodzielnie lub we współpracy z firmą.

Następnie, po otrzymaniu gotowego projektu oraz załatwieniu wszystkich formalności, konieczne jest znalezienie wykonawcy, który ma odpowiednie doświadczenie i specjalizuje się w budowie domów szkieletowych z prefabrykatów. Gdy tylko podpiszemy umowę, firma wykonawcza może rozpocząć pracę.

Dom szkieletowy krok po kroku

Pierwszy etap budowy domu szkieletowego wygląda podobnie, jak w przypadku domów murowanych. Wylewane są fundamenty i rozprowadzane wszystkie przyłącza. Warto pamiętać jednak, że dzięki lekkiej konstrukcji domów drewnianych fundamenty mogą być znacznie lżejsze niż w domach tradycyjnych.

W momencie stawiania fundamentów wykonawca rozpoczyna produkcję ścian (zarówno nośnych jak i zewnętrznych) z prefabrykatów w specjalnym zakładzie. Każda ściana posiada odpowiednią warstwę izolacyjną ze specjalnej folii i wełny mineralnej. Wewnątrz niej rozprowadzane są instalacje elektryczne, kanalizacyjne oraz grzewcze, a także wycinane są otwory drzwiowe i okienne. Wszystko powinno być wykonane z największą precyzją – w ten sposób powstaje gotowy do montażu półprodukt, który następnie transportowany jest na plac budowy.

Tam przy pomocy dźwigu montuje się gotowe ściany, a następnie stawiany jest drewniany strop lub prefabrykowany dach z pokryciem dachowym. Następnie wykonywana jest elewacja oraz inne prace wykończeniowe, jak obróbka blacharska czy orynnowanie. Wewnątrz montowane są płyty kartonowo-gipsowe i szpachlowane łączenia ścian. Całość prac od momentu wylewania fundamentów do odbioru wykończonego domu może zamknąć się w zaledwie trzech miesiącach.