Zielona ściana – jak pielęgnować ogród wertykalny?

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana zielona ściana pozwala wprowadzić rośliny do domowych lub firmowych pomieszczeń. Dodaje im uroku, poprawia mikroklimat, a jednocześnie nie zajmuje zbyt dużo miejsca, dlatego sprawdzi się nawet tam, gdzie niekoniecznie chcemy ustawiać doniczki lub skrzynki na okiennych parapetach czy zawieszać kwietniki. Aby zieleń zawsze prezentowała się pięknie i świeżo, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak zadbać o ogrody wertykalne, alby rośliny szybko zaadoptowały się do nowych warunków, zdrowo rosły i stały się prawdziwą chlubą.

Żywe ściany – adaptacja roślin

Zielone ściany z roślin mogą zdobić domowy salon, firmową recepcję, salę konferencyjną, hotel, restaurację czy salon sprzedaży. Wprowadzanie zieleni do wnętrz komercyjnych stało się w ostatnich latach bardzo popularne. W ten sposób można uzyskać nie tylko piękną dekorację w ekologicznym klimacie, ale także stworzyć swoistą oazę spokoju, która sprawi, że osoby przebywające we wnętrzu będą czuć się bardziej odprężone.

Warto jednak pamiętać, że ściana wertykalna to gęsto posadzone rośliny różnych gatunków, które muszą ze sobą koegzystować. Z tego powodu ważne jest dobranie rodzajów, które będą miały podobne wymogi. Chodzi tutaj, aby warunki wilgotnościowe i oświetleniowe w pomieszczeniu stwarzały jak najlepszy mikroklimat, sprzyjający szybkiemu rozrostowi roślin. Sadzonki najczęściej powinny zaadoptować się do nowego miejsca w około miesiąc. Bardziej wymagające gatunki (np. nieodporne na stres związany z przesadzaniem) mogą jednak potrzebować do dwóch miesięcy na pełne ustabilizowanie się. Po tym czasie żywe ściany zyskują efektowny wygląd.

Ważne jest jednak posadzenie starannie dobranych gatunków. Sadzonki powinny być zdrowe i posiadać odpowiednio rozbudowany układ korzeniowy. Podczas procesu adaptacji warto obserwować, czy na liściach i łodygach nie pojawiły się przebarwienia. Kilka listków w żółtym kolorze najczęściej nie jest powodem do niepokoju – rośliny z czasem powinny ładnie się rozrosnąć. Znakiem ostrzegawczym jest np. całkowity brak wzrostu sadzonek i ich karłowacenie lub masowe brązowienie i więdnięcie całych kępek liści. Takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko – mogą być np. efektem trudnych warunków panujących w pomieszczeniu, które są niedopasowane do wymogów dobranych gatunków. W firmowych przestrzeniach, o bardzo ograniczonym dostępie do światła, klasyczne żywe ściany można zamienić na ściany z preparowanego mchu, który już nie rośnie, dlatego nie wymaga pielęgnacji.

Pionowe ogrody – automatyczny system nawadniający to podstawa

Efektowne pionowe ściany wymagają odpowiedniego systemu nawadniania. Podczas projektowania profesjonalne firmy zakładające ogrody wertykalne tworzą automatyczne nawadnianie. Do wyboru pozostają systemy z zamkniętym lub otwartym obiegiem wody. Podlewanie roślin przebiega utaj według wcześniej zaprogramowanego harmonogramu. Woda doprowadzana jest do poszczególnych sadzonek rosnących w modułach.

Obieg otwarty polega na poborze wody do podlewania bezpośrednio z przyłączy i jej rozprowadzeniu po zielonej ścianie. Nadmiar spływa do specjalnej rynny i jest odprowadzany do sieci kanalizacyjnej. Pionowe ogrody z obiegiem zamkniętym pobierają wodę z oddzielnego zbiornika, który znajduje się tuż za zieloną ścianą. Następnie woda jest pompowana w górę i rozprowadzana do kieszeni. Jej nadmiar wraca do zbiornika.

Rozwiązanie warto dobierać stosownie do powierzchni kompozycji, warunków w konkretnym pomieszczeniu oraz gatunków roślin. Innowacyjne zielone ściany we wnętrzach z automatycznym systemem odprowadzania wody projektuje firma 4Nature System: https://4naturesystem.com/pl/zielone-sciany-z-roslin-na-wymiar. Są one tworzone na wymiar, posiadają inteligentne systemy sterowania i składają się ze sprawdzonych gatunków roślin, które tworzą piękną kompozycję w prywatnych oraz firmowych przestrzeniach. Firma wykorzystuje specjalne moduły i matę syntetyczną, która niweluje negatywne procesy biologiczne w otoczeniu roślin. Dzięki temu w ogród wertykalny można wkomponować rośliny kwitnące sezonowo, które nadają całości niepowtarzalnego charakteru.

Co z ochroną roślin przed szkodnikami?

Zielone ściany z roślin powinny być nie tylko podlewane, ale także nawożone. Proces nawożenia najczęściej łączy się z automatycznym systemem nawadniania. Kolejną ważną kwestią pielęgnacyjną jest ochrona zieleni przed atakami szkodników oraz chorobami. Warto pamiętać, że szkodniki i choroby szybciej rozprzestrzeniają się przy nadmiernym zagęszczeniu sadzonek. Pionowy ogród najlepiej wygląda, gdy cała kompozycja jest szczelna. W ten sposób zagęszczenie zawsze jest dużo większe niż wtedy, gdy poszczególne rośliny nasadzamy w tradycyjnych skrzynkach czy donicach. Profilaktycznie zieleń można zraszać naturalnymi wywarami ze skrzypu polnego, pokrzywy lub czosnku, które odstraszają szkodniki. Zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin na szczęście rzadko jest konieczne w przypadku pionowych ścian zamontowanych we wnętrzach.

Zielony ściany we wnętrzach – pamiętaj o przycinaniu

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku ogrodów wertykalnych jest przycinanie. Zielone ściany we wnętrzach nie mogą nadmiernie się rozrastać. Wiele gatunków roślin pozostawianych bez przycinania nadmiernie się rozrasta. Z tego powodu kompozycja szybko może stworzyć gąszcz, który nie będzie dobrze się prezentował. Warto pamiętać, że w początkowym okresie wzrostu roślin przycinanie jest bardzo ważne. To właśnie ono wpływa na odpowiednie rozrastanie się poszczególnych gatunków i uzyskanie prawidłowego zagęszczenia. Z czasem cięcie stosuje się, aby pionowy ogród nie zajmował zbyt dużo miejsca.

Co może być powodem zamierania roślin?

Twój ogród wertykalny posiada automatyczny system nawadniający, który dostarcza wody i składników pokarmowych do wszystkich sadzonek, a mimo to listki i łodygi zaczynają żółknąć, brunatnieć i więdnąć? Przyczyną może być brak dostępu do światła słonecznego lub nadmierne wietrzenie pomieszczeń. Niektórym roślinom mogą szkodzić także związki wydzielane przez agresywne środki czystości stosowane przez firmy sprzątające.