Jak dobrać drzwi wewnętrzne do wystroju mieszkania?

Dobór drzwi wewnętrznych do wystroju wnętrza to jedna z trudniejszych decyzji do podjęcia w momencie wykańczania mieszkania. Dobrze dobrane, pod względem rodzaju, stylu i koloru, drzwi wewnętrzne nadadzą niezwykłego charakteru i będą przysłowiową kropką nad „i” w wykończeniu naszego pomieszczenia. Jednak do czego dopasować drzwi – do okien, mebli, a może ścian czy podłóg? Zastosować jednolitą kolorystykę, a może postawić na kontrasty? Zdecydować się na drzwi pełne czy z przeszkleniami? Podpowiadamy.

Decydując się na konkretny model drzwi wewnętrznych ważne jest aby najpierw zastanowić się jaką funkcje będzie spełniać dane pomieszczenie. Pozwoli nam to uniknąć błędów i wybrać najlepszą z możliwych opcji.

Kiedy zdecydować się na drzwi przeszklone?

Jeśli pomieszczenie jest niewielkie i słabo oświetlone, warto zdecydować się na drzwi wewnętrzne ze szklanymi wstawkami. Przeszklenia zapewnią skrzydłom drzwiowym lekkość i subtelność. Niewątpliwą zaletą przeszklonych drzwi jest przenikanie przez nie naturalnego światła dziennego, dzięki czemu nasze wnętrze nabierze ciepłego wyglądu, a co za tym również idzie optycznie ulegnie powiększeniu. Dużym atutem drzwi z przeszkleniami jest możliwość szybkiego zaglądnięcia do danego pomieszczenia, bez konieczności otwierania całych drzwi. Najczęściej stosuje się je w pomieszczeniach wspólnych takich jak salon, kuchnia, czy jadalnia. Na rynku do wyboru mamy zarówno całkowicie przeszklone drzwi, jak i jedynie częściowe lub z elementami dekoracyjnymi.

Kiedy wybrać drzwi pełne?

Pełne skrzydła drzwiowe idealnie sprawdzą się w przestronnych i jasnych pomieszczeniach. Szczególnie, gdy zależy nam na zachowaniu poczucia prywatności i ciszy, które zapewnia lepsza izolacja akustyczna tego rodzaju drzwi. Z tego powodu świetnie sprawdzą się w sypialni, łazience, czy garderobie, pralni a nawet jako drzwi prowadzące do garażu. Drzwi pełne wybierane są najczęściej, gdy chcemy stworzyć w mieszkaniu wyraźny podział przestrzeni. Jeśli więc zależy nam na jak najlepszym wygłuszeniu dźwięków dochodzących z innych pomieszczeń i zachowaniu prywatności, zdecydowanie warto postawić na drzwi bez przeszkleń.

Na jaki kolor drzwi się zdecydować?

Niewłaściwie dobrany kolor drzwi wewnętrznych może zepsuć końcowy efekt wykończenia całego pomieszczenia. W wyborze koloru powinniśmy się kierować zasadami, że do małych wnętrz najlepiej sprawdzają się drzwi w kolorach jasnych – biele, beże i naturalne odcienie drewna jak brzoza, buk czy sosna. Natomiast w większych pomieszczeniach można zastosować ciemniejsze odmiany – wiśnia, heban, palisander. Jeśli natomiast nie lubimy drzwi wykonanych z litego drewna, możemy zdecydować się na skrzydła drzwiowe pomalowane kryjącą farbą w dowolnie wybranym kolorze.

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny rodzaj i model drzwi wewnętrznych, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Należy dobrze zastanowić się nad kolorem, wykończeniem, stylem. I pamiętać że oprócz swojej estetycznej i dekoracyjnej funkcji, drzwi powinny przede wszystkim być funkcjonalne, dlatego przed ostatecznym zakupem należy jasno określić nasze oczekiwania i potrzeby.