Na jakie meble ogrodowe warto postawić?

Meble ogrodowe to wyposażenie, które przyda się nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie, a nawet balkonie! Warto się na nie zdecydować, ponieważ dzięki nim możemy przyjemnie spędzić popołudnie na powietrzu, praktycznie nie wychodząc z domu. Jakie meble ogrodowe są dostępne na rynku? Z jakich materiałów są produkowane? Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na te pytania oraz wiele innych – koniecznie przeczytaj ten wpis!

Meble ogrodowe – jaki materiał wybrać?

Obecnie meble ogrodowe produkowane są z wielu materiałów. Wybór jest naprawdę duży, dlatego chcemy przedstawić Ci krótką charakterystykę różnego typu mebli ogrodowych. Poznasz właściwości, zalety oraz wady materiałów, z których są wykonane. Dzięki temu podejmiesz świadomą i dobrą decyzję!

Meble rattanowe i wiklinowe

W dalszym ciągu można spotkać ogrody, na których królują meble wiklinowe. Jednak ostatnio wypierają je zdecydowanie modele wykonane z rattanu oraz technorattanu. Ich główną zaletą mebli wiklinowych jest ich lekkość oraz wygląd – ładnie komponują się też z naturalnym otoczeniem. Przeważająca większość wiklinowych mebli ogrodowych jest lakierowanych. Ich utrzymanie jest proste, wystarczy tylko od czasu do czasu je odkurzać i przemywać nawilżoną ściereczką. Jednak meble wiklinowe należy chronić przed deszczem oraz nadmiernym nasłonecznieniem.

Alternatywą dla mebli wiklinowych są te wykonane z rattanu. Podobnie jak drewniane i wiklinowe świetnie będą współgrać z zielenią Twojego ogrodu. Dzięki takim meblom ogród czy patio zyskają oryginalny, nieco tropikalny klimat. Czyści się je podobnie jak meble wiklinowe. Jednak wadą mebli rattanowych jest również to, że trzeba je chronić przed promieniowaniem słonecznym oraz wilgocią.

Meble drewniane

Meble ogrodowe drewniane w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Znajdują zastosowanie głównie na tarasach oraz w dużych ogrodach. Na rynku można spotkać zarówno te meble wykonane z gatunków krajowych, jak i te z drewna egzotycznego. Do ogrodu szczególnie poleca się ten drugi rodzaj mebli, z tego względu, że drewno egzotyczne zawiera w sobie dużo substancji oleistych oraz kwas krzemowy, które chronią powierzchnię przed wnikaniem wilgoci. Szczególnie meble z rodzimych gatunków warto co jakiś czas zaimpregnować, czyli pokryć warstwą lakieru lub farby. Jeżeli chcesz zdecydować się na taras, któremu niestraszne są zmienne warunki atmosferyczne, postaw na Fabrykę Tarasów! Firma posiada rozwiązania, dzięki którym Twój taras będzie odporny na grzyby, pleśnie, wchłanianie wody oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Meble metalowe

Żelazo jest ciężkie, tym samym będzie bardzo stabilne i trwałe. Trzeba tylko wziąć pod uwagę to, by chronić je przed deszczem. W przeciwnym razie meble zaczną rdzewieć. To, co jest niewątpliwą zaletą metalowych mebli, można również uznać za ich wadę. Duży, ciężki metalowy stół nie jest tak łatwo przenieść z miejsca na miejsce jak ten wykonany z plastiku czy wikliny.

Meble plastikowe

Meble plastikowe są w dalszym ciągu bardzo popularne. Trudno się temu dziwić, ponieważ mają one naprawdę wiele zalet. Są lekkie, a więc łatwo je przenosić z miejsca na miejsce. Dodatkowo są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Dodatkowo meble ogrodowe plastikowe można kupić w naprawdę niskiej cenie. Nie straszne im ulewy, jednak gorzej znoszą nadmierne nasłonecznienie. Jeżeli będą długotrwale narażone na promieniowanie słoneczne, stracą swój intensywny kolor.

Meble ogrodowe z technorattanu

Coraz bardziej popularne stają się również meble wykonane z syntetycznej żywicy zwanej technorattanem. To materiał bardzo wytrzymały. Charakteryzuje go duża odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Meble z niego wykonane pod wpływem silnego słońca nie odbarwią się, nie zaszkodzi im także deszcz i śnieg. Są bardzo lekkie oraz łatwo utrzymać je w czystości.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli mebli ogrodowych, dlatego trudno czasem zdecydować się na zakup konkretnego modelu. Meble ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, wikliny, rattanu, technorattanu lub plastiku. Mamy nadzieje, że ten artykuł pomógł Ci zdecydować, które meble ogrodowe będą najlepsze do Twojego ogrodu, na taras lub balkon.