Jakie są rodzaje płynów do dezynfekcji?

Jakie są rodzaje płynów do dezynfekcji?

Pandemia Covid-19 sprawiła, że zaczęliśmy przywiązywać większą uwagę na higienę rąk oraz dezynfekcję powierzchni przedmiotów. Należy wspomnieć, że odpowiednie czyszczenie sprzętu oraz pomieszczeń, które narażone są na działanie drobnoustrojów, jest ważne nie tylko podczas chorób zakaźnych, czy epidemii.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja polega na częściowej eliminacji mikroorganizmów, aby zapewnić bezpieczeństwo dla zdrowia. Płyny dezynfekujące zostały wyprodukowane po to, aby niszczyć niektóre bakterie, grzyby oraz wirusy znajdujące się na powierzchniach przedmiotów oraz skórze.

Płyny dezynfekujące są to preparaty, których skład opiera się głównie na alkoholu, rzadziej na innych substancjach, takich jak chlor. Należy podkreślić, że dezynfekcja nie zapewnia wyjałowienia, czyli sterylizacji, co jest niezbędne w przypadku na przykład narzędzi stomatologicznych oraz chirurgicznych.

Czym różni się dezynfekcja od odkażania?

Pierwszą główną kwestią odróżniającą dezynfekcję od odkażania jest to, że proces ten jest silniejszy i pomaga wyeliminować nawet 100% wirusów oraz bakterii, podczas gdy odkażanie pozwala pozbyć się tylko części zarazków, pomijając przy tym wirusy.

Ponadto dezynfekcja ukierunkowana jest na określone rodzaje patogenów, dlatego też najczęściej stosowana jest w miejscach o dużej częstotliwości ruchu. Dezynfekcja przeprowadzana jest nie tylko w przypadku możliwego skażenia danego miejsca materiałem biologicznym, ale również zapobiegawczo, w takich miejscach, jak salony spa, baseny czy siłownie.

Płyny dezynfekujące – czym się od siebie różnią?

Płyny dezynfekujące różnią się od siebie w zależności od składu. Te o dużej zawartości alkoholu w składzie sprawdzą się w środowisku szpitalnym. Ponadto preparaty te zapewniają lepszą tolerancją skóry w porównaniu z innymi środkami, takimi jak na przykład mydła antyseptyczne.

Innymi składnikami, które mogą znajdować się w płynach do dezynfekcji, są kationy amoniowe, takie jak chlorek benzalkoniowy. Daje on większą skuteczność działania płynu do dezynfekcji. Ponadto będzie świetną alternatywą dla osób, które są uczulone na zapach lub działanie alkoholu.