Żywica poliuretanowa na taras – podstawowe właściwości

Żywica poliuretanowa na taras – podstawowe właściwości

Żywice poliuretanowe bardzo często są stosowane jako wylewka do podłóg tarasowych. W związku z tym muszą spełniać określone właściwości fizyczne, dzięki którym ich trwałość na tarasie będzie jeszcze większa. O jakich właściwościach mowa?

Odporność mechaniczna

Taras to miejsce, które jest szczególnie narażone na silne oddziaływania mechaniczne. Codziennie – zwłaszcza w porze letniej – stąpa po nim mnóstwo osób, z których część nosi twarde obuwie. Poza tym trzeba pamiętać, że na podłogę tarasową oddziałuje również grad, piach, pył i kurz, które również mogłyby mu zaszkodzić.

Dlatego żywica poliuretanowa stosowana do wylewki tarasowej charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną. I choć jest w pewnym stopniu dość elastyczna, to nadal doskonale znosi silne oddziaływania mechaniczne o bardzo zróżnicowanym pochodzeniu.

Światło i promienie UV

Poważnym wyzwaniem dla wielu posadzek jest światło, a konkretnie promieniowanie UV. Taras to miejsce, które jest szczególnie narażone na jego działanie. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na wybór żywicy poliuretanowej, która nawet z biegiem lat nie traci swoich właściwości.

Poza tym nie można zapominać, że Żywica poliuretanowa sprawdzi się również w tych miejscach, które są narażone na działanie silnego światła słonecznego. Taras to zwykle silnie oświetlona przestrzeń, której podłoga powinna zachować swoje właściwości nawet w porze letniej.

Zjawiska pogodowe

Żywicę poliuretanową stosuje się również w przypadku podłóg narażonych na oddziaływanie bardzo zróżnicowanych zjawisk pogodowych. Podłoga tarasu musi znieść działanie śniegu, lodu, wody, intensywnych promieni słonecznych, wiatru, a także znacznych różnic temperatur.

Na szczęście żywica poliuretanowa spełnia wszystkie powyższe zadania. Poza tym szybko twardnieje, dzięki czemu jej nakładanie trwa stosunkowo krótko. Podłoga żywiczna to także świetna propozycja dla osób, które cenią sobie niestandardowe, kolorowe dekoracje, gdyż można ją układać w sposób warstwowy, to jest różnymi kolorami.