Objawy atopowego zapalenia skóry. Jak rozpoznać i leczyć AZS?

Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą przewlekłą, diagnozowaną najczęściej u niemowląt oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Nazywana jest wypryskiem atopowym. Objawia się przesuszeniem skóry i długotrwałym stanem zapalnym.

Objawy Atopowego Zapalenia Skóry

Choroba najczęściej występuje cyklicznie i często współtowarzyszy astmie alergicznej. U dzieci najczęściej pojawiają się zmiany skórne na twarzy. Policzki dziecka stają się zaczerwienioneswędząceskóra zaczyna się łuszczyć, pojawiają się grudkistrupki i ropne wypryski. Na skutek drapania dochodzi do nadkażeń bakteryjnych. Zmiany mogą zająć czoło i główkę dziecka. W ciężkim przebiegu występują na tułowiu, w zgięciach kończyn i na pośladkach. Choroba może ustępować, a po okresie remisji nawracać. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą zmiany skórne miewają na rękach, stopach, wokół kostek i nadgarstków. U nastolatków i osób dorosłych przesuszona skóra łuszczy się, pojawiają się przebarwienia i zgrubienia. Oprócz twarzy zmiany mogą dotyczyć pleców, kończyn i występować symetrycznie.

Jak rozpoznać AZS?

Atopowe Zapalenie Skóry rozpoznaje się na podstawie wywiadu lekarskiego i objawów. Jeżeli występują aż cztery główne objawy, rozpoznaje się chorobę. Jako podstawowe symptomy zalicza się: charakterystyczną lokalizację wygląd zmian skórnychprzewlekłość nawracanie dolegliwości, swędzenie, występowanie przypadłości w rodzinie. Za dodatkowe objawy uznaje się między innymi: suchość skóryrybią łuskępodwyższony poziom IgEfałd Dennie-Morgana, czy akcentację mieszków włosowych.

Jak leczyć Atopowe Zapalenie Skóry?

Po zdiagnozowaniu choroby konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie leków, gdy jest to konieczne. Leczenie jest objawowe. Niezmiernie ważną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Nie tylko łagodzi zmiany, ale także przynosi ulgę i zapobiega pojawieniu się następnych. O kompleksowym postępowaniu w pielęgnacji chorej skóry znajdziemy więcej informacji na stronie: https://www.latopic.pl/Do pielęgnacji atopowej skóry służą emolienty. Należy zastąpić nimi wszystkie kosmetyki o silnym zapachu, zawierające parabeny i konserwanty. Na temat sposobów radzenia sobie z AZS mówi artykuł: Jak radzić sobie z Atopowym Zapaleniem Skóry?

AZS to choroba uciążliwa i przewlekła, jednak dzięki właściwej pielęgnacji można zapobiegać występowaniu objawów i łagodzić je, gdy się pojawią. Dzięki temu osoby nią dotknięte mogą żyć w pełni aktywnie.