Elewacja ze szkła – czy warto mieć fasady szklane? Jak o nie dbać?

Elewacje ze szkła są obecnie coraz bardziej popularne. To idealne połączenie klasy i nowoczesności. Ponadto tej postaci elewacje odpowiednio doświetlają budynki.

Architekci rekomendują również, aby stosować fasady szklane. Są nie tylko eleganckie, modne, ale i dzięki nim przestrzeń domu, mieszkania staje się bardziej przejrzysta, oświetlona.

Jakie cechy posiadają fasady ze szkła?

Fasady szklane są przykładem nowoczesności oraz dążenia do postępu w architekturze na miarę XXI wieku. Powstaje coraz więcej budynków o takich elewacjach, które są przejawem zasobnego portfela inwestora, wysokiego standardu. Takie elewacje montowane są do konstrukcji wspierających, przez co są stabilne i wpływają na długą trwałość budynku.

Wyróżnia się obecnie dwa rodzaje fasad. Mianowicie są to fasady ramowe i bezramowe. W mocnej ramie tafla ze szkła mocowana jest do aluminium lub stali, zachowując swoje właściwości. Z kolei w konstrukcji pozbawionej ramy jest ona mocowana do konstrukcji nośnej budynku. Różnice pomiędzy systemami istnieją w kosztach oraz wyglądzie. System ramowy jest mniej kosztowny, za to wygląda dużo gorzej niż jego konkurent. Szkło użyte do zamontowania w elewacji musi być bardzo wytrzymałe, dlatego jest hartowane, aby było stabilne i odporne na warunki atmosferyczne.

Fasady szklane doskonale doświetlają budynek oraz sprawiają, że jest on świetnym miejscem do pracy i odpoczynku. Jednak za design trzeba zapłacić. Takie fasady w przeciwieństwie do murowanych czy drewnianych są dużo droższe, na ogół podnoszą koszt inwestycji w sposób znaczący. Szklane fasady są najczęściej spotykane w prywatnych rezydencjach i budynkach biurowych.

Czy warto mieć fasady szklane?

Zdecydowanie tak. Mimo tego, że są one znacznie droższe od pozostałych systemów fasadowych warto w nie inwestować, bowiem zapewniają dużą przepuszczalność światła, co pozytywnie wpływa na osoby które przebywają w takich budynkach w porze jesienno-zimowej. Zapewniają elegancję i są szyte na miarę naszych czasów. Ponadto zaletą szklanych fasad jest to, że mogą posiadać okna i przesuwane drzwi, a także to, że dopuszczają dużą ilość światła do wnętrza oraz zapewniają doskonały poziom wygłuszenia. Wreszcie korzyścią płynąca z zamonotowania fasad szklanych jest to, że są one odporne na wiatr, śnieg, wodę, posiadają doskonałą przenikalność cieplną oraz znajdują zastosowanie w niemal każdym klimacie.

Jak dbać o fasady szklane?

Jednak nawet najlepsze fasady szklane nie będą estetycznie wyglądały, jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Należy je oglądać i sprawdzać, czy nie pojawiły się na nich rysy, często je konserwować oraz solidnie myć. Zastosowanie odpowiednich rodzajów szkła fasadowego sprawia, że łatwo się je czyści, a podczas deszczu następuje to w sposób automatyczny. Inne z dostępnych rodzajów szklanych fasad należy myć ręcznie, zatrudniając do tego specjalistyczną firmę, która ma doświadczenie i niezbędny sprzęt do tego typu działań. Dzięki takim zabiegom można długo cieszyć się walorami, jakie zapewnia fasada szklana w budynku.