Black Friday – o co w tym chodzi?

Wielu osobom Black Friday, czyli w tłumaczeniu na język polski „Czarny Piątek” kojarzy się z wiedzą poznaną na lekcjach historii i dotyczącą krachu na giełdzie. Nic bardziej mylnego!

Black Friday w USA

W Stanach Zjednoczonych obecnie Black Friday to element kultury, a promocje w sklepach sięgają nawet do 90%. Szacuje się, że ponad 100 milionów Amerykanów korzysta z ogłaszanych wtedy promocji. W wielu przypadkach sklepy oferujące promocje otwierane są już o północy z czwartku na piątek i przyciągają wiele osób, które ustawiają się w kolejkach, aby kupić wymarzoną rzecz za nieduże pieniądze. Z roku na rok wydatki na zakupy w Czarny Piątek zwiększają się – coraz więcej osób czeka na wyprzedaże.

A co z Polską?

W Polsce Black Friday jest terminem znanym dopiero od kilku lat, jednak z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Do akcji przyłącza się coraz większa ilość sklepów – zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Jednak w wielu przypadkach oferowanie obniżki wynoszącej do 20% jest jedynie chwytem marketingowym, który już coraz rzadziej przyciąga klientów. Mogą oni bowiem sprawdzić w Internecie cenę produktu w innych sklepach i okazuje się, że pomimo oferowanej przez sklep obniżki, w innym miejscu można kupić taniej w standardowej cenie.

Aby temu zaradzić, sprzedawcy często wprowadzają inne promocje niż tylko obniżkę cen – oferują darmową dostawę lub też gratisy dodawane do każdego zakupu. Z roku na rok ilość sprzedanych towarów podczas Czarnego Piątku zwiększa się, jednak pozostała jeszcze daleka droga, aby dogonić Amerykanów.

Jakie sklepy biorą udział w Black Friday w tym roku?

W tym roku w akcji biorą przede wszystkim sklepy oferujące przede wszystkim elektronikę, artykuły gospodarstwa domowego i RTV. Do Czarnego Piątku przyłączyły się między innymi sklepy takie jak Media Markt, RTV Euro AGD, Komputronik, Media Expert oraz wiele internetowych sklepów wysyłkowych.

Również w galeriach handlowych można liczyć na specjalne promocje dla odwiedzających – na ubrania czy inne artykuły. W wielu przypadkach wyprzedaże organizują luksusowe sklepy Odpowiednia informacja sprawia, że jeśli kogoś w normalnych warunkach nie jest stać na markową torebkę czy kurtkę, podczas Black Friday może dostać wymarzoną odzież w niskiej cenie. W tym roku w akcji biorą udział m.in. sklepy takie jak Venezia, Van Graaf oraz Camaieu.