Oświetlenie schodów – jaki rodzaj lamp wybrać?

Oświetlenie schodów – jaki rodzaj lamp wybrać?

Mając w domu schody, trzeba przede wszystkim pomyśleć o tym, jak je oświetlić, żeby móc z nich korzystać w sposób bezpieczny. Kolejna sprawa to odpowiedni dobór oświetlenia do ogólnego wystroju domu. Czyli wszystko powinno do siebie pasować. Na rynku dostępnych jest kilka typów oświetlenia schodów. Ostatnio coraz bardziej popularny jest kinkiet schodowy.

Kinkiety schodowe – najważniejsze funkcje

Kinkiet schodowy ma przede wszystkim tak oświetlić stopnie schodów, żeby każdy mógł z nich bezpiecznie korzystać. Zaletą kinkietów jest to, że są one umieszczone w kilku miejscach na ścianie, w równym odstępie, co pozwala na prawidłowe rozproszenie światła na klatce schodowej.

Lampy schodowe są w domu również elementem dekoracyjnym. Dlatego też, warto przed zakupem zastanowić się, jak dokładnie ma wyglądać taki kinkiet schodowy. Ważne jest to, żeby pasował do reszty wystroju.

Plusy kinkietów na schody

Zaletą kinkietów jest to, że są one łatwe w montażu. Mają różne kształty, kolory, wielkości, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie, bez względu na gust. Dodatkowo mogą mieć takie wbudowane urządzenia jak czujnik ruchu. Taka opcja jest wygodna i praktyczna, szczególnie w nocy. Kinkiety dodają uroku danemu pomieszczeniu.

Jaką żarówkę wybrać do kinkietów schodowych?

Wszystko zależy od tego, jaka atmosfera panuje w naszym domu. Jeśli lubimy styl klasyczny, to warto w kinkiet schodowy wkręcić żarówkę o ciepłej barwie, jeśli natomiast wystrój wnętrz jest u nas minimalistyczny, nowoczesny to lepiej wybrać żarówkę z jasnym, białym światłem.