Jak wykończyć podłogę w biurze

Jak wykończyć podłogę w biurze

Wykończenie podłogi ma bardzo duży wpływ na walory estetyczne oraz użytkowe lokalu. Jaka podłoga sprawdzi się w biurze, wykładzina, parkiet, a może płytki? Zapoznaj się z wadami i zaletami drewnianej podłogi, płytek ceramicznych i wykładziny.

Podłoga z płytek

Niewątpliwie zaletami podłogi z płytek są jej trwałość i odporność na zabrudzenia. Płytki sprawdzają się również w nowoczesnych budynkach, w których zamontowano ogrzewanie podłogowe, ponieważ świetnie przewodzą ciepło.

Do wad płytek należy to, że łatwo się na nich przewrócić, a dodatkowo, jeżeli projekt biura nie jest bardzo dobrze przemyślany, płytki nie będą wyglądać najlepiej. Wygląd podłogi ma duży wpływ na całość wnętrza, więc jeżeli w biurze będzie przyjmować się klientów lub partnerów firmy, powinno ono stwarzać odpowiednie wrażenie.

Wykładziny do biur

Wykładzina jest trwałym, stosunkowo niedrogim rozwiązaniem. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału będzie zrobiona – inne cechy mają wykładziny dywanowe z wełny owczej, sizalu czy poliamidu, a inne wykładziny elastyczne z korka, PCV czy linoleum, ale też inne wykładziny wybierzemy w zależności od tego, jakiego charakteru chcemy nadać wnętrzu.

Wykładziny dywanowe należy odkurzać, a w razie poważnych zabrudzeń czyścić miejscowo z użyciem płynu do prania dywanów i wykładzin, natomiast wykładziny elastyczne warto co kilka lat odnawiać z użyciem specjalnych preparatów. Jako wykładziny do biur najlepiej sprawdzą się te z włókien kokosa, wełny owczej lub kauczuku.

Parkiet

Dobrym rozwiązaniem do biura może być również drewniana podłoga, w postaci tak zwanego parkietu przemysłowego, który jest bardziej trwały niż parkiet klasyczny. Parkiet przemysłowy może być wytwarzany z większości gatunków drewna, dlatego można wybierać między wieloma wzorami i odcieniami.

Parkiet kupuje się w plastrach lub brytach umożliwiających ułożenie posadzki w kwadraty lub z przesunięciem. Każdy element składa się z lamelek przyklejonych węższym bokiem do podkładu, dzięki czemu jest grubszy od klasycznego parkietu.