Prysznice walk-in, czy może jednak z drzwiami

Obecnie bardzo modna stała się budowa kabin prysznicowych według własnego uznania zamiast kupowania gotowych. Ścianka prysznicowa z drzwiami montowana bezpośrednio na płytkach bez brodzika jest stylowym dodatkiem do każdej łazienki. Można również całkowicie zrezygnować z drzwi na rzecz prysznicu typu walk-in.

Zalety prysznica walk-in

Brak brodzika i równa powierzchnia są jednymi z głównych zalet pryszniców typu walk-in. Dodatkowo Ścianka prysznicowa z drzwiami to zabranie dodatkowego miejsca do ich otwarcia. Przy kabinach bez drzwi przejście jest szerokie i nie wymaga dodatkowej powierzchni. To szczególnie przydatne dla osób niepełnosprawnych, czy starszych. W odróżnieniu od tradycyjnych kabin te walk-in nie posiadają prowadnic, które często ulegają awarii, a ich montaż jest wyjątkowo prosty.

Należy również pamiętać, że ścianki prysznicowe są łatwe w utrzymaniu czystości. Nie ma na nich bowiem elementów w których mógłby zbierać się kurz, czy brud. Dodatkowo niektórzy producenci zapewniają specjalne powłoki, na których woda nie pozostawia zacieków, czy smug z kamienia.

Wady otwartych kabin

Z kabin typu walk-in ciepło ucieka dużo szybciej niż z tradycyjnych. Warto więc zaopatrzyć się więc w odpowiednie ogrzewanie łazienki. To samo tyczy się pary wodnej uciekającej z niezamkniętej kabiny. Ścianka prysznicowa z drzwiami dużo lepiej chroni przed rozprzestrzenianiem się wilgoci. Poza efektywnym systemem grzewczym nasza łazienka musi mieć więc też dobrą wentylację.

Korzystanie z tego typu kabin mogą utrudniać źle dobrane, śliskie płytki. W takich wypadkach niezbędne są maty antypoślizgowe. Ważnym elementem jest również dobre wyprofilowanie podłogi i złożenie efektywnych odpływów. Błędy w tym etapie mogą powodować wylewanie się wody do reszty łazienki.

Trudności montażowe

Ścianki prysznicowe montowane bezpośrednio na płytkach nie stanowią zazwyczaj wyzwania. Kabiny walk-in to jednak głównie prysznice bezbrodzikowe. Największe trudności sprawia więc odpowiednie wyprofilowanie i zaizolowanie podłogi.

Producenci takich kabin rekomendują odpływy liniowe, choć dostępne są również inne kształty. Ważne jest usytuowanie odpływu (na środku lub przy brzegu) zgodne z linią prowadzenia podłogi. Niekiedy stosuje się również dodatkowy odpływ zabezpieczający przy wyjściu z kabiny.