Smartwatch dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Zdecydowana większość rodziców z pewnością pamięta czasy popularności zegarków na rękę w formie prezentów komunijnych. Dziś taki tradycyjny zegarek często nie robi wrażenia na dzieciach, zwłaszcza jeśli posiadają już smartfony, dzięki którym godzinę mogą sprawdzić w każdej chwili właśnie na nim. Czy smartwatch dla dziecka to dobry pomysł? Odpowiadamy!

Czy dziecko będzie używało smartwatcha?

Smartwatch to przede wszystkim zegarek sportowy. Pierwsze przeznaczone były – oczywiście poza wskazywaniem godziny – głównie do mierzenia tętna, ilości kroków czy ciśnienia krwi. Dziś liczba dostępnych funkcji jest znacznie większa. Są to między innymi: informowanie o powiadomieniach z telefonu, możliwość odbierania połączeń, a nawet opcje płacenia w sposób zbliżeniowy. Gdzie w tym wszystkim przydatność smartwatcha dla dzieci?

Czy to maluch, który chodzi do jednej z pierwszych klas szkoły podstawowej, czy „starszak”, czy nastolatek, z całą pewnością doceni taki zegarek przede wszystkim jako ciekawy gadżet. Urządzenie, dzięki któremu jeszcze szybciej i w wygodniejszy sposób dowie się, dlaczego jego telefon wibruje – i czy warto fatygować się, żeby od razu po niego sięgnąć (bo akurat dzwoni mama).

Zegarek smartwatch to często jednak gadżet bardziej dla rodziców niż dla dzieci – ale wciąż taki, który znajduje się na nadgarstku malucha. Dlaczego? Nowoczesne modele mają bowiem opcję lokalizacji. Dzięki temu, gdy syn lub córka zbyt długo nie wracają do domu ze szkoły czy sklepu, rodzic może sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się dziecko. Reasumując – niewątpliwie jest to gadżet, który warto kupić swojej pociesze, a szczególnie gdy ma się pewność, że będzie chciała go nosić.

Jaki smartwatch wybrać dla dziecka?

Wiesz już, że dziecko jest zainteresowane posiadaniem inteligentnego zegarka, chętnie będzie go nosiło. Jaki jest wobec tego najlepszy smartwatch dla dziecka? Taki, który zapewni mu wysoki poziom bezpieczeństwa. Warty uwagi model będzie miał na pewno:

  • funkcję lokalizatora;
  • przycisk SOS – po którego użyciu rodzic odbierze na telefonie informację o zagrożeniu i lokalizacji dziecka;
  • mikrofon, głośnik i kartę SIM – umożliwi szybkie nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Dzięki tym funkcjom zegarek nie tylko wyświetli powiadomienie o połączeniu przychodzącym, ale także umożliwi odbycie rozmowy. Jeśli dziecko nie usłyszy telefonu, to powiadomienie z zegarka na pewno tak;
  • wyznaczanie stref bezpieczeństwa – dzięki tej funkcji rodzic może zaznaczyć punkt na mapie (np. szkołę) jako miejsce bezpieczne. Po jego opuszczeniu przez dziecko w nieodpowiednich godzinach rodzic od razu dostanie powiadomienie na telefon, dzięki czemu dowie się, że maluch właśnie znalazł się poza terenem szkoły;
  • nasłuch otoczenia – opcja, która umożliwia dyskretne połączenie z zegarkiem dziecka. Dzięki temu, bez przeszkadzania maluchowi w zabawie, rodzic może sprawdzić, np. w czyim otoczeniu się znajduje. Warto przy tym pamiętać, że funkcja ta nie powinna służyć ciągłemu podsłuchiwaniu dziecka, tylko dbaniu o jego bezpieczeństwo!

Naprawdę dobry smartwatch, zarówno dla młodszego dziecka, jak i nastolatka, można kupić już nawet za 200 złotych. Oferta jest naprawdę szeroka! Sprawdź kilka propozycji i przekonaj się, w jaki sposób inteligentny zegarek może pomóc w zdalnej opiece nad dzieckiem.

Artykuł sponsorowany