Jak należy czyścić żelazko?

Pod wpływem użytkowania żelazko, tak jak każdy inny sprzęt, może się zabrudzić. Istotne jest więc odpowiednie zadbanie o stan urządzenia. Dzięki temu będzie ono dobrze spełniało swoją funkcję przez dłuższy czas. Należy przy tym pamiętać, aby czyścić je nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz.

Sposoby na odkamienianie żelazka

Jednym z podstawowych problemów związanych z użytkowaniem żelazka jest zbierający się w nim kamień. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest stosowanie zbyt twardej wody. Pod jej wpływem, w urządzeniu wytwarza się osad, który w dłuższej perspektywie może nawet doprowadzić do zniszczenia sprzętu. Warto więc wiedzieć, jak odkamienić żelazko i pozbyć się niechcianych zabrudzeń.

W przypadku pojawienia się kamienia, należy wyczyścić zarówno stopę żelazka, jak i jego wnętrze. W tym celu warto wykorzystać domowe sposoby. Jedną z popularnych metod jest przygotowanie roztworu octu i wody, zmieszanych w proporcjach 1:1. W mieszance należy zamoczyć gąbkę lub ściereczkę, a następnie dokładnie przetrzeć nią stopę urządzenia. Trudno dostępne miejsca, takie jak otwory na parę, warto też delikatnie przeczyścić zwilżonym patyczkiem higienicznym.

Do zbiornika na wodę należy z kolei wlać sam ocet, ustawić maksymalnie wysoką temperaturę urządzenia, włączyć funkcję parowania i uprasować dowolną tkaninę. Ten sam zabieg należy później powtórzyć z wykorzystaniem wody – takie działanie zniweluje ostry zapach octu.

Jak wyczyścić przypaloną stopę żelazka?

Przypalona stopa żelazka nie tylko może spowodować zniszczenie urządzenia, ale również pozostawić nieestetyczne plamy na ubraniach. Dlatego też należy ją systematycznie czyścić. Aby to zrobić, po użyciu sprzętu, trzeba odłączyć je od zasilania i zostawić do ostygnięcia. Następnym krokiem jest przygotowanie octu lub mieszanki octu (opcjonalnie wody) z sodą (proporcje 2:1). W wybranym specyfiku należy zmoczyć ściereczkę lub miękką gąbkę, a następnie delikatnie przetrzeć nią stopę żelazka. Jeżeli domowy sposób nie pomoże, warto sięgnąć po delikatne detergenty – najlepiej wybrać środki chemiczne przeznaczone do konkretnego rodzaju sprzętu.

Wyjątkowo mocne przypalenia można też usunąć specjalną skrobaczką przeznaczoną do ceramicznych płyt indukcyjnych. Tego typu sprzęt nie sprawdzi się jednak w przypadku wszystkich żelazek, dlatego warto stosować go z rozwagą.

Czyszczenie żelazka – o czym warto pamiętać?

Zanim przejdzie się do wykorzystania jakiejkolwiek metody czyszczenia żelazka, należy uważnie przeczytać jego instrukcję obsługi. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku niektórych rodzajów urządzeń prasujących nie zaleca się stosowania detergentów i domowych sposobów czyszczenia, ponieważ takie działanie może doprowadzić do zniszczenia sprzętu. Jest tak zwłaszcza w przypadku nowoczesnych żelazek, które wyposażone są m.in. w systemy odkamieniające czy specjalny typ stopy. Ich pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów i przygotowywania mieszanek czyszczących – do usunięcia ewentualnych zabrudzeń najczęściej wystarczy zastosować samą wodę.