Czy dzieci powinny pomagać w domu?

Dbanie o dom to obowiązek każdego z domowników, niezależnie od płci i wieku. Delegowanie zadań dla wielu kobiet jest bardzo trudne, jednak czynności domowe mogą wykonywać nawet dwuletnie dzieci. To dla nich rozrywka i jednocześnie nauka dzielenia się obowiązkami, co zaowocuje w przyszłości. Dowiedz się, jak może pomagać małe dziecko w domu.

Przyzwyczajenie do dbania o porządek

Najważniejsza jest konsekwencja oraz przyzwyczajenie, że każdy dba o dom. Odkładanie rzeczy na miejsce jest jedną z podstaw codziennych obowiązków. Ważne jest także, aby wprowadzić rutynę i codzienne rytuały, np. codzienne ścielenie łóżka, odkładanie kubków do zlewu lub zmywarki, sprzątanie zabawek po wieczornej zabawie czy wrzucanie brudnych ubrań do prania. To świetna nauka samodzielności.

Można także wyznaczyć jeden dzień na generalne porządki w domu, np. sobota rano. Każdy domownik sprząta wyznaczone miejsce, a małe dziecko uczy się wtedy regularności i konsekwencji. Jeśli jest za małe, żeby np. zetrzeć kurze, można zakupić mu mały odkurzacz lub zabawkowe żelazko, aby w formie zabawy mógł pokazać, że także dba o dom. Koszt takiego odkurzacza nie jest duży, to około 100 zł.

Zadania dostosowane do wieku i możliwości

Pamiętaj, aby zawsze dzielić obowiązki w taki sposób, aby każdy był choć odrobinę zadowolony. Jeśli mężczyzna nie lubi sprzątać kabiny prysznicowej, może np. umyć podłogę. Zupełnie tak samo jest z dzieckiem. Trzeba nauczyć go tego, że robi tylko to, co potrafi i chce zrobić dla dobra wszystkich domowników. Ciekawym rozwiązaniem jest zawieszenie tablicy magnetycznej, a na niej kalendarza z podziałem obowiązków. Każdy będzie wiedział, co dla niego należy. To niski koszt wykonania, a wiele można dzięki niemu zyskać. Modne są także plannery rodzinne, które można zawiesić np. na lodówce. Trzeba pamiętać także o chwaleniu oraz nagrodach. Motywuje to do dalszego działania nie tylko dorosłych, ale także dzieci.

Zabawki, które pomagają w nauce obowiązków

Nauka poprzez zabawę jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Można zatem zainwestować w zestawy naczyń dla dziewczynek, które mogą uczyć się od najmłodszych lat przygotowywania potraw czy kawy dla najbliższych. Małe przyjęcia organizowane dla lalek uczą organizacji, a także obowiązków domowych.

Dla chłopców świetnym rozwiązaniem są zestawy narzędzi dla majsterkowiczów. Nie tylko rozwijają kreatywność, ale także mogą w ten sposób pokazać, że pomagają tacie w zajęciach domowych. Zabawki można zamówić w sieci, a ich ceny są zróżnicowane, w zależności od funkcji. Zbliżające się święta to idealna okazja, by zakupić takie prezenty na swoich dzieci. Jeśli nie masz wystarczających oszczędności, pomocne mogą się okazać pożyczki przez Internet np. w proficredit.pl. Dzięki takiej pożyczce kupisz wymarzone prezenty, a jednocześnie nauczysz dzieci samodzielności. Pożyczki przez Internet wymagają jednak terminowej spłaty, dlatego upewnij się, czy możesz sobie pozwolić na takie zobowiązanie finansowe.  Pożyczki przez Internet mogą pomóc, ale nie mogą zaburzyć Twojej płynności finansowej.