Łóżko do sypialni dla dwojga – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybór łóżka do sypialni to sprawa indywidualna, ale jest kilka uniwersalnych kwestii, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort, należy dobrać nie tylko odpowiednią wielkość łóżka, ale i rodzaj stelaża oraz materac. Podpowiadamy, jak krok po kroku wybrać idealne łóżko dla dwojga.

Łóżko do sypialni – jakie wybrać?

Wybierając łóżko do sypialni, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Pierwsza z nich dotyczy oczywiście wielkości łóżka małżeńskiego, którą należy dobierać zarówno pod kątem metrażu sypialni, jak i czynników takich jak waga czy budowa naszego ciała. Do wyboru mamy łóżka o kilku standardowych szerokościach z których najpopularniejsza szerokość wynosi 140 cm. To rozwiązanie dobre do niewielkich sypialni i dla osób o drobnej budowie ciała, jest jednym z popularniejszych wyborów licznych klientów.

Dużą popularnością cieszą się łóżka sypialniane o szerokości 160 cm, które zapewniają znacznie większy komfort. To zdecydowanie lepsza opcja dla tych, którzy potrzebują więcej miejsca do wypoczynku, podczas snu często zmieniają pozycję lub lubią spędzać czas w łóżku z książką czy laptopem. Jeśli nie ogranicza nas wielkość sypialni, warto pomyśleć o jeszcze większym łóżku, o szerokości 180 lub nawet 200 cm. Będzie to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zamierzamy wyposażyć łóżko w dwa osobne materace.

Stelaż do łóżka dla dwojga – dlaczego jest tak ważny?

Na komfort naszego snu wpływa nie tylko wielkość łóżka, ale i umieszczony w nim stelaż. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest on równie ważny, jak sam materac i nieświadomie wybiera modele łóżek z ramą wypełnioną płyta meblową. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, ale mniej wygodna. Dużo bardziej komfortowe, a przede wszystkim zdrowsze dla naszego kręgosłupa, są stelaże z drewnianych listewek. Jak wybrać odpowiedni stelaż? Kupując go, zwróćmy uwagę na gęstość rozstawienia listewek oraz to, czy są one ze sobą połączone. To bardzo ważne, ponieważ luźno rozstawione i niezłączone niczym listewki mogą się przesuwać i tym samym powodować zapadanie się materaca w niektórych miejscach. Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne stelaże z regulacją twardości na poziomie bioder i lędźwi oraz regulacją wysokości podnóża i zagłówka.

Jaki dobrać materac do łóżka dla dwojga?

Materac najlepiej dobierać indywidualnie względem osoby, która na nim śpi. Liczą się nie tylko podstawowe preferencje co do twardości materaca, ale i kwestie takie jak wzrost, waga czy budowa ciała. Dlatego w przypadku łóżek sypialnianych dla dwojga, warto rozważyć zakup dwóch osobnych materacy, dostosowanych do potrzeb obojga osób. Materac powinien być na tyle twardy, by ciało podczas snu było odpowiednio podparte, a mięśnie kręgosłupa rozluźnione. Najtwardsze materace H4 poleca się osobom o wadze powyżej 110 kg oraz preferującym spanie w pozycji na wznak lub na brzuchu. Taki materac nie zapada się pod większym ciężarem i pozwala kręgosłupowi zachować swe naturalne krzywizny.

Osoby o wadze poniżej 90 kg powinny zdecydować się na materac bardziej elastyczny, o miękkości H3. To rozwiązanie wskazane także dla tych, którzy najczęściej śpią na boku, gdyż w takiej pozycji ważne jest ustawienie kręgosłupa w linii prostej. Materac o średniej miękkości H2 poleca się osobom o wadze 40-80 kg. Pamiętajmy jednak, że zbyt miękki materac nie zapewni kręgosłupowi właściwego podparcia i utrudni przyjęcie naturalnej dla niego pozycji.

Jakie materace mamy do wyboru?

Dużą popularnością cieszą się uniwersalne materace sprężynowe, które świetnie sprawdzają się dla osób o różnej wadze. Osoby ceniące sobie komfort coraz częściej sięgają jednak po materace kieszeniowe z dużą ilością sprężyn. Charakterystyczną cechą materacy tego typu jest to, że każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszeni, co pozwala im pracować niezależnie od siebie. Dzięki temu materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała leżącej na nim osoby, czym odciąża mięśnie oraz kręgosłup. Modne w ostatnim czasie stały się także materace piankowe termoelastyczne, które reagują na nacisk oraz temperaturę ciała i pod jej wpływem zmieniają swój kształt.