Dysk do konsoli – jak prawidłowo go podłączyć i sformatować?

Podłączanie i konfiguracja dysku zewnętrznego to niezbyt skomplikowany proces, który jednak dla osób niedoświadczonych i nieobeznanych w dziedzinie technologii może stanowić wyzwanie. Jak więc prawidłowo podłączyć i skonfigurować sprzęt?

Dysk zewnętrzny do konsoli – dlaczego warto zdecydować się na jego zakup?

Dysk konsoli, podobnie jak dysk wewnętrzny komputera, laptopa czy telefonu, to miejsce, w którym zapisywane są różnego rodzaju pliki, aplikacje czy programy. W przypadku konsoli są to poszczególne gry oraz zapisy rozgrywek. W miarę korzystania przestrzeń na dysku maleje. Ostatecznie może dojść do tego, że nie będziemy mogli zapisać w urządzeniu kolejnej gry. Obciążony dysk wewnętrzny może powodować także wolniejszą i głośniejszą pracę konsoli, przegrzanie urządzenia oraz spadek komfortu samej rozgrywki poprzez bugi czy zaburzenia płynności. Podłączenie dobrej jakości dysku zewnętrznego, takiego jak te oferowane przez firmę Samsung, może w tym przypadku nie tylko „odciążyć” dysk wewnętrzny, lecz również w realny sposób przyczynić się do wzrostu jakości samej rozgrywki.

Dysk zewnętrzny – jak z niego prawidłowo korzystać?

Aby móc cieszyć się z płynnej i komfortowej rozgrywki, najpierw należy podłączyć dysk zewnętrzny do naszej konsoli. Przy pierwszym połączeniu konieczne jest odpowiednie przygotowanie systemu oraz sformatowanie nośnika. Dysk do konsoli podłączamy za pomocą portu USB 3.0 (lub nowszego). Po włączeniu konsoli, na ekranie telewizora wybieramy opcję „Ustawienia”, a następnie „Urządzenia”. Klikamy „Urządzenia pamięci masowej USB”, gdzie powinien pojawić się nasz dysk zewnętrzny. Następnie wybieramy opcję „Sformatuj jako rozszerzoną pamięć masową”. Po prawidłowym sformatowaniu dysku na ekranie powinna pojawić się zielona kropka oznaczająca gotowość urządzenia do działania.

Ustawienie zewnętrznego dysku jako dysku domyślnego

Wybór dysku zewnętrznego jako domyślnego miejsca do instalacji gier i aplikacji pozwoli na uniknięcie powtórki z sytuacji, w której doszłoby do przepełnienia dysku wewnętrznego. Aby dokonać zmiany ustawień konsoli, należy ponownie wejść w „Ustawienia”, a dalej zakładkę „Pamięć masowa”. Następnie wybieramy „Options” i jako miejsce instalowania aplikacji wybieramy możliwość „Rozszerzona pamięć masowa”.

Przenoszenie gier i aplikacji z dysku wewnętrznego na dysk zewnętrzny

Kolejnym krokiem, jaki warto wykonać w celu oczyszczenia dysku wewnętrznego, jest przeniesienie znajdujących się na nim gier i aplikacji na dysk do konsoli. Aby to zrobić, należy ponownie w „Ustawieniach” odnaleźć zakładkę „Pamięć masowa”, wyszukać dysk wewnętrzny i nacisnąć „Options”. Następnie wybieramy opcję „Przenieś do rozszerzonej pamięci masowej”. Potem na spisie gier wybieramy te, które chcemy przenieść i zatwierdzamy cały proces. Aby móc uruchomić daną grę, należy ponownie podłączyć dysk.

Bezpieczne odłączenie dysku

Aby mieć pewność, że nasze dane zostaną zapisane na dysku w odpowiedni sposób, zawsze należy bezpiecznie odłączać urządzenie. Aby prawidłowo wyłączyć dysk, należy nacisnąć „Options”, a następnie wybrać zakładkę „Dźwięk/słuchawki” oraz opcję „Przestań używać rozszerzonej pamięci masowej”.

Dyski przenośne to niezwykle praktyczne urządzenia, które pozwalają na „odciążenie” dysku wewnętrznego konsoli. Proces ich instalacji nie jest trudny i składa się zaledwie z kilku kroków, z którymi po przeczytaniu poradnika z pewnością poradzi sobie każdy gracz.