Standard wykończenia domu ma bardzo duży wpływ na wygodę i komfort użytkowania takiego budynku. Cieszą nas pięknie zaaranżowane i wykończone wnętrza wykonane z niezwykle efektownych i interesujących materiałów. W atrakcyjnych wnętrzach czujemy się po prostu dużo lepiej. Jasne i przestronne pomieszczenia ozdobione gustownie dobranymi dekoracjami sprawiają w nas w dużo lepszy nastrój. Jednocześnie jednak wysoki standard wykończenia w ogromnym stopniu zwiększa koszty doprowadzenia budynku w stanie surowym do stanu gotowego do zamieszkania. Zawsze powinniśmy brać pod uwagę budżet jakim dysponujemy na wykończenie domu, zanim zdecydujemy się na wykorzystanie takich a nie innych materiałów wykończeniowych lub dekoracyjnych. Pamiętajmy że każdy metr kwadratowy aranżowanej przez nas powierzchni wpływa na sumaryczny koszt całej inwestycji.
Jak obliczyć koszt wykończenia domu?
Aby oszacować z dużym prawdopodobieństwem wszystkie wydatki które będziemy musieli ponieść na doprowadzenie nowo wybudowanego domu do stanu, w którym będziemy mogli po prostu w nim zamieszkać, musimy wziąć pod uwagę koszty wszystkich materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych a także i różnego rodzaju klejów, spoiw czy materiałów budowlanych niezbędnych do tego aby wszystkie wnętrza naszego domu wyglądały tak jak sobie tego życzymy. Musimy pamiętać również o kosztach robocizny. Zazwyczaj więc przystępując do wykończenia domu staramy się mniej więcej oszacować koszt wykończenia jednego metra kwadratowego naszego lokalu. W zależności od standardu wykończenia będzie on się wahał od 1000 do nawet kilku tysięcy złotych. Bardzo trudno jest wykończyć dom lub mieszkanie nie przekraczając kwoty kilkuset złotych za metr kwadratowy – przy nieco wyższym standardzie wykończenia jest to w praktyce niemożliwe.
Co wpływa na koszt wykończenia domu?
Na to ile w rezultacie będzie nas kosztowało wykończenie domu, ogromny wpływ ma oczywiście powierzchnia wszystkich pomieszczeń a także rozkład budynku i ilość pięter. Istotny będzie również przebieg i kształt schodów. Niezależnie jednak od kubatury budynku oraz stopnia skomplikowania jego bryły najwięcej w praktyce zależy od tego, jakich materiałów będziemy chcieli użyć do jego wykończenia. Koszt chociażby płytek ceramicznych waha się przecież od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Podobnie zróżnicowane są koszty związane z położeniem podłogi – najtańsze panele będą nas kosztowałyby 20 do 30 zł, podczas gdy koszt ułożenia parkietu z drewna egzotycznego z pewnością będzie kilka razy wyższy. Podobnie ma się sprawa chociażby z armaturą, stolarką okienną, parapetami i drzwiami, oświetleniem, a nawet z gniazdkami elektrycznymi czy włącznikami i wyłącznikami światła. Rozpiętość kosztów związanych z wydatkami na różne elementy wyposażenia jest tak wielka, że na wykończenie domu o tej samej wielkości jeden inwestor wyda niewiele ponad 100 tysięcy złotych, a inny ledwo zmieści się w budżecie kilka razy większym.