Jak zapłacić w sklepie stacjonarnym bez gotówki?

Coraz częściej rezygnujemy z płatności gotówkowych. Z tego względu, warto poznać innowacyjne formy bezgotówkowe, takie jak BLIK. Płatności zbliżeniowe, online i przelewy na telefon są już na porządku dziennym. Poznajmy zalety korzystania z nowoczesnych rozwiązań płatniczych.

Krótka historia płatności bezgotówkowych

Szerokie zastosowanie kart płatniczych, czyli jeszcze do niedawna głównej formy służącej do wykonywania płatności bezgotówkowych, miało miejsce w USA po II wojnie światowej. W latach 60. XX wieku nastąpił ogromny przyrost tego typu form z uwagi na pojawienie się standardu elektronicznej wymiany danych. Handel elektroniczny oraz płatności bezgotówkowe weszły w swój złoty okres wraz z początkiem XXI wieku.

W Polsce karty płatnicze pojawiły się po transformacji ustrojowej. Od lat 90. XX wieku zdobyły ogromną popularność. Dziś niemal w każdym miejscu w Polsce można zapłacić w sposób bezgotówkowy. Szybko okazało się, że proces płatności bez gotówki można uprościć jeszcze bardziej. Nowoczesna technologia umożliwiła stosowanie NFC, czyli płatności zbliżeniowych za pomocą telefonów i zegarków. Doskonałą formą płatności bezgotówkowej jest BLIK. Płatności zbliżeniowe dokonywane za jego pośrednictwem są w pełni bezpieczne i przebiegają w błyskawiczny sposób.

Jak zapłacić w sklepie stacjonarnym bez gotówki?

Płatności w sklepach stacjonarnych w Polsce niemal wszędzie są możliwe za pośrednictwem karty płatniczej, technologii NFC oraz BLIKA. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób używać karty płatniczej. Nie wszyscy jednak wiedzą jeszcze, jak działa BLIK. Płatności zbliżeniowe są dla wielu osób skomplikowane, więc warto dowiedzieć się, jak z nich skorzystać.

BLIK zdążył zdobyć u Polaków duże zaufanie. Od kilku lat jest chętnie używany do przeprowadzania transakcji online i wypłat z bankomatów. By ich dokonać, potrzebny jest sześciocyfrowy kod generowany w aplikacji bankowej. Dziś płatność z kodem BLIK jest nadal chętnie wykorzystywana, jednak płacenie BLIKIEM stało się jeszcze prostsze dzięki wprowadzeniu płatności zbliżeniowych. Wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala. Cała operacja trwa kilka sekund.

Zalety płatności bezgotówkowych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wielkim ułatwieniem życia stały się płatności bezgotówkowe. Ich szybki rozwój umożliwia najwygodniejsze w historii procesy płatnicze, które zajmują nam niewiele czasu. Największą zaletą płatności bezgotówkowych jest właśnie szybkość transakcji, dzięki której oszczędzamy cenny czas. Warto wspomnieć również o bezpieczeństwie, które poprawia się przy wprowadzeniu każdej nowej formy płatności. Karty płatnicze są dużo bezpieczniejsze od gotówki. W przypadku kradzieży lub zgubienia karty można ją zastrzec w banku. A co w przypadku płatności bez karty, takich jak BLIK? Płatności zbliżeniowe, okazują się bezpieczniejsze niż karty płatnicze. Dlaczego? BLIKA obsługujemy przez aplikację swojego banku w telefonie, a smartfona zabezpieczonego hasłem niemal każdy z nas ma zawsze przy sobie. Oczywiście w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu również należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem.