Jak efektywnie zarządzać finansami osobistymi?

W dobie rosnącej inflacji i kosztów życia, każdy zadaje sobie pytanie, jak oszczędzać. Niemniej jednak warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak w efektywny sposób zarządzać finansami osobistymi, a więc zasobami, którymi dysponujemy. Na czym polega zarządzanie domowym budżetem i w jaki sposób nauczyć się tej sztuki?

Tabelki? Nie dla wszystkich

Słowo „budżet” najczęściej kojarzy nam się ze skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi oraz koniecznością wypełniania licznych tabel. To właśnie sprawia, że niektórzy rezygnują z zarządzania domowymi finansami już na etapie początkowym. Tymczasem warto uświadomić sobie, że matematyka czy statystyka pełnią tutaj wyłącznie rolę pomocniczą. Należy przede wszystkim nauczyć się w sposób odpowiedzialny wydawać pieniądze. Wbrew pozorom okazuje się to o wiele trudniejsze, niż wypełnianie kolejnych tabel, zwłaszcza w początkowym etapie. Odpowiedzialne wydatkowanie pieniędzy przejawia się między innymi w:

  • planowaniu zakupów,
  • szukaniu innych, alternatywnych rozwiązań, jeśli na rynku niedostępne są tańsze zamienniki,
  • wyszukiwaniu okazji cenowych.

Przychody i koszty w balansie

Podstawowa zasada zarządzania finansami osobistymi brzmi – nie można wydawać więcej, niż posiada się na koncie, a więc koszty nie mogą przewyższać przychodów. Warto więc odzwyczaić się od korzystania z odnawialnego limitu czy linii kredytowej. Takie „dodatkowe” środki, które przecież będziemy musieli zwrócić, powodują, że czujemy się bogatsi i pozwalamy sobie na więcej. Tymczasem złotym środkiem jest zachowanie balansu płatniczego, a więc wydatkowanie tylko pieniędzy, które stanowią naszą własność. Niektórzy z góry zakładają, że aby oszczędzać, można w danym miesiącu wydać jedynie pewną ilość środków, resztę natomiast trzeba odłożyć (na przykład na lokatę bankową). Niemniej jednak takie podejście nie zawsze okazuje się właściwe. Zdarzają się bowiem miesiące, w których mamy zdecydowanie więcej wydatków, są i takie, w których rzeczywiście udaje nam się wygenerować większe oszczędności. Jeśli efektywnie zarządzamy finansami osobistymi, to „gorsze” miesiące jesteśmy w stanie przewidzieć. Pamiętamy, kiedy trzeba uregulować składkę na ubezpieczenie OC samochodu, zacząć spłacać raty kredytu, bądź kupić prezent urodzinowy dla dziecka. 

Wiedza kluczem do sukcesu

Jak nauczyć się zarządzać finansami osobistymi? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że nauka jest tutaj procesem, który może trwać – w zależności od wielu czynników – krócej bądź znacznie dłużej. W polskim systemie edukacji nie poświęca się zbyt wiele miejsca ekonomii, przez co finansów musimy uczyć się metodą prób i błędów. Jednocześnie warto przyswoić sobie pewne podstawowe pojęcia, korzystając z dobrej jakości literatury. Możemy również posiłkować się książkami, które do spraw finansowych podchodzą w nieco inny sposób. Jeśli nie mamy czasu na to, aby czytać, skorzystajmy z bogatej oferty audiobooków. Ciekawą propozycją dla wszystkich zainteresowanych będzie Finansowa forteca audiobook, który traktuje o tematyce finansów od zupełnie innej strony. Audiobooków możemy słuchać w domu, lecz również w drodze do pracy czy w przerwie pomiędzy kolejnymi, zawodowymi obowiązkami. Wiedza na temat finansów osobistych nie musi mieć stricte uniwersyteckiego charakteru – najczęściej dobrze przemawiają do nas proste, łatwe do zapamiętania przykłady. Chcąc zdobyć nowe informacje, możemy też posiłkować się artykułami dostępnymi na portalach tematycznych.

Zarządzanie finansami osobistymi to temat, który stał się szczególnie istotny w czasach, gdy ceny nieustannie idą w górę. Próbujemy oszczędzać, jednak kluczem do sukcesu jest nauczyć się mądrze wydawać pieniądze, którymi dysponujemy. Najważniejsze jest zachowanie balansu pomiędzy kosztami, a przychodami. Gdy opanujemy tę trudną sztukę, będziemy mogli zacząć generować realne oszczędności, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej.