Królowa kąpieli – jak wybrać wanienkę dla dziecka?

Kompletując wyprawkę niemowlęcą pewnie zorientowaliście się, że nie wszystkie rzeczy polecane przez producentów będą Wam niezbędne. Jednak wanienka dla dziecka to zdecydowany must-hanve, bez którego nie odbędzie się żadna kąpiel. Wanienka ze stojakiem? Wanienka ze stojakiem i przewijakiem? Wanienka – wiaderko? Podpowiadamy jaką przewagę mają poszczególne rozwiązania – bo każda rodzina jest inna.

Wygoda dla dziecka – i rodzica!

Ile osób jest potrzebnych do wykapania niemowlaka? Podczas pierwszych kąpieli mama i tata na ogół mają wrażenie, że przydałoby się jeszcze kilku asystentów! Może ze zdziwieniem odkryjecie, że dobrze przygotowane miejsce i akcesoria pozwolą Wam swobodnie wykąpać maluszka nawet w pojedynkę!

Wygodne i bezpieczne rozwiązanie, to wanienka ze stojakiem, którego wysokość pozwoli Waszym plecom nadmiernie się nie schylać. Każdy mama niemowlaka wie, jakie to ważne. Na rynku znajdziecie super wygodne wanienki ze stojakiem, o innowacyjnym kształcie przypominającym wiaderko. Taka wanienka zapewnia bezpieczną, fizjologiczną pozycję maluszkowi, z podpartymi pleckami i dobrze podpartą pupą. Dzięki temu możecie spokojnie wykąpać malucha samodzielnie, dbając tylko o to, by dziecko nie zanurzyło przypadkowo buzi w wodzie. Warto, by wanienka była wyposażona w odpływ – wtedy wygodnie i szybko pozbędziecie się wody, bez konieczności dźwigania i przechylania wanienki.

Kształt i budowa wanienki to tylko jeden z ważnych czynników. Drugim jest wybór miejsca, w którym będziecie kąpać dziecko. Czasem jest to łazienka, czasem pokój lub kącik maluszka w sypialni rodziców. Przestrzeń, którą wybierzecie, także warunkuje wybór mebli i akcesoriów. Wanienka dla dziecka ze stojakiem może być ustawiona wszędzie, gdyż na ogół po skończonej kąpieli stojak można odpiąć i złożyć.

Kompaktowe rozwiązania

Jeśli tworzycie kącik dla maluszka w Waszej sypialni i chcecie zaoszczędzić miejsce, dobrym pomysłem jest wanienka ze stojakiem i przewijakiem. Takie kompaktowe rozwiązanie nie tylko oszczędza przestrzeń, ale i ułatwia cały rytuał kąpieli. Wanienkę wysuwacie spod przewijaka, na którym po skończonej kąpieli ułożycie maluszka, by od razu go osuszyć, ubrać i założyć pieluszkę. Wanienka ze stojakiem i przewijakiem jest na ogół wyposażona w wygodne półki, na których ustawicie kosze na pieluszki, ręczniczki, ubranka i kosmetyki. To zaoszczędzi Wam nerwowego rozglądanie się za potrzebnymi rzeczami i ułatwi zachowanie porządku. Poza tym, design wielu mebli tego rodzaju, zostawia dziś naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych i bez trudu znajdziecie to, co odpowiada Wam nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale i estetycznym.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli macie dostatecznie dużo przestrzeni, możecie wykapać maluszka w wolno stojącej wanience ustawionej np. na szerokiej, stabilnej komodzie. Pamiętajcie jednak, że wanienka dla dziecka ze stojakiem jest często rozwiązaniem bezpieczniejszym niż ta ustawiona np. na blacie, krześle lub innym meblu.

Na koniec zwróćcie uwagę na materiały, z których wykonana jest wanienka. Te od renomowanych producentów nie będą zawierały BPA, ftalanów i innych substancji mogących zaszkodzić maluszkowi.