Jakie korzyści niesie ze sobą technologia CNC wykorzystywana w obróbce metali?

Technologia CNC (Computerized Numerical Control), wykorzystywana w obróbce skrawaniem, pozwala na wykonywanie z metalu, drewna i tworzyw sztucznych precyzyjnych elementów. Proces produkcji sterowany jest komputerowo, a odbywa się przy użyciu tokarek i frezarek. Technologia CNC znacznie przyspieszyła realizację zadań. Jakie jeszcze ma zalety?

Gdzie wykorzystuje się technologię CNC?

Technologia CNC wykorzystywana jest głównie w gałęziach przemysłu zajmującego się obróbką. Tokarki CNC czy frezarki CNC wykonują automatycznie bardzo skomplikowane operacje. Wyręczają w tym specjalistów tokarzy, a przy produkcji na dużą skalę spisują się lepiej od nich. Wykorzystanie technologii CNC w obróbce metali przynosi wiele korzyści.

Szybka produkcja, niskie koszty, precyzja wykonania

Obróbka metali na tokarce manualnej zajmuje wiele czasu. Trzeba ręcznie ustawić wszystkie parametry, a często zdarza się, że wykonane elementy odbiegają od tych z projektu. W takim przypadku cały proces trzeba powtarzać od nowa, a także kupić nowy materiał. Jest to bardzo kosztowne i nie zawsze się opłaca.

Wykorzystanie obróbki skrawaniem pozwoliło na rozwiązanie tych problemów. CNC umożliwia bardzo precyzyjne wykonywanie elementów o wysokiej powtarzalności. Ponadto czas wykonania zlecenia jest dużo krótszy, a zleceniodawca, zwiększając efektywność pracy, poprawia swoją wydajność i zarobki.

Na obrabiarkach CNC można również obrabiać metal w kilku wymiarach, np. trójosiowo, dzięki czemu uzyskuje się elementy trójwymiarowe. Na podstawie jednego projektu można wykonać dowolną ilość elementów, co minimalizuje liczbę potencjalnych błędów.

Oszczędność materiału, wysoka jakość i masowa produkcja

Dzięki obróbce CNC oszczędzamy używany do produkcji materiał. Elementy wykonane tą techniką są nie tylko precyzyjne, lecz posiadają idealnie wykończone krawędzie, dzięki czemu nie muszą być już poddawane dalszej obróbce.

Przy zastosowaniu technologii CNC możliwa jest masowa produkcja metalowych elementów. Proces ich wytwarzania jest w pełni zautomatyzowany od początku do końca. Komputerowo regulowane jest podawanie surowca w określonym czasie, a nawet pora wymiany noża czy wrzeciona. Dzięki temu straty surowca są bardzo małe.

Podsumowując, technologia CNC ma wiele zalet. Znacznie podnosi wydajność, jest niezastąpiona przy masowej obróbce materiałów. Wszystkie elementy wykonane są bardzo precyzyjnie. Raz zaprogramowana maszyna może pracować bez nadzoru wiele godzin.