Kocyk dla maluszka – z jakich materiałów powinien być uszyty?

Skóra maluszków jest bardzo wrażliwa, dlatego łatwo o uczulenia, alergie czy podrażnienia. To z tego powodu wybierając kocyk dla dziecka, rodzice powinni zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar i estetykę, ale również materiał, z jakiego jest wykonany. Najlepiej sprawdzają się naturalne tkaniny, ale i tutaj trzeba wiedzieć, w co warto zainwestować.

Markowe produkty i wysoka jakość

Niezależnie od materiału, z jakiego będzie wykonany kocyk dla dziecka, liczy się jego pochodzenie, oznaczenie certyfikatem potwierdzającym jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Poza tym, że maluchowi ma być ciepło o każdej porze roku, kocyk ma spełniać praktyczne funkcje, a do tego ładnie się prezentować. Przede wszystkim jednak nie może mu zabraknąć miękkości, elastyczności i braku ryzyka podrażniania dziecięcej skóry.

Zwraca się uwagę na to, by sprawdzać oznaczenia, certyfikaty i informacje odnośnie produktów wybieranych dla maluchów, w szczególności w sklepach internetowych. W punktach stacjonarnych łatwo coś dotknąć, zobaczyć, sprawdzić na własnej skórze (w przenośni i dosłownie). Jest również szansa na doradzenie się u sprzedawcy. Zakupy robione online nie dają takich możliwości, stąd tutaj kierowanie się sprawdzoną i polecaną marką, np. wybierając produkty ze sklepu Wozki-foteliki.pl, ma ogromne znaczenie dla zadowolenia z użytkowania danego kocyka.

Bawełna, polar, a może jeszcze coś innego?

Dziecięca skóra, która jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, potrzebuje naturalnych materiałów, przewiewnych, antyalergicznych. Na pierwszym miejscu poleca się zatem kocyki wykonane z bawełny, ale i tu nie można wybierać bezmyślnie, kierując się tylko niską ceną. Wysokiej jakości bawełna będzie droższa, ale za to w pełni bezpieczna dla skóry maluszka.

Taki materiał nie zniszczy się, nie ulegnie nadmiernemu rozciągnięciu, a jego kolory nie wyblakną, mimo codziennego użytkowania. Z bawełny dobrze sprawdzają się polskie produkty. Najlepiej, aby był to grubszy splot, tak zwana satyna, która jest bardzo miękka i delikatna.

Jeśli kocyk ma posłużyć w okresie jesienno-zimowym, rodzice chcą, aby ich dzieci były chronione przed wyziębieniem podczas spacerów w wietrzne dni, powinni zdecydować się na polar. Materiał ciepły, miękki, ponadto nie powodujący uczuleń. Są to bowiem włókna poliestrowe, które idealnie nadają się dla alergików.

Bawełniany kocyk sprawdzi się w cieplejszych porach, a polarowy lub wełniany w zimowe i nieco chłodniejsze, jesienne dni. Dobór do pory roku jest równie ważny, ponieważ dziecko nie powinno się wychłodzić, ale i nie można doprowadzać do jego przegrzania.

Alternatywą dla wspomnianych materiałów mogą być kocyki bambusowe, które są grube i puszyste. Poza tym całkowicie naturalne. Nie znajdziemy w nich żadnych sztucznych domieszek, co jest ważne dla wrażliwe skóry maluszka.

Ciepło o każdej porze roku? Uczucie przyjemnego otulenia materiałem, który nie drażni skóry? Jeśli jako rodzice liczymy na takie efekty wybierając koce dla siebie, tym bardziej zwróćmy uwagę na to, jakimi materiałami będziemy otulać swoje najmłodsze pociechy.