Jak wybrać idealną pościel dla naszego dziecka?

Mało kto wie, iż niemal jedną trzecią życia poświęcamy na sen. Jest on niezwykle ważny, gdyż wpływa na jakość naszego funkcjonowania w trakcie dnia, oraz na stan całego organizmu. Szczególnie istotną rolę odgrywa on w przypadku dzieci, bowiem im jesteśmy młodsi, tym więcej odpoczynku potrzebujemy. Choć dorosłym zasypianie przychodzi stosunkowo łatwo, maluchy często trzeba do tego zachęcać. Pomocna może okazać się tu odpowiednio dobrana, przyjazna w dotyku i atrakcyjna wizualnie pościel.

Dobór pościeli do wieku dziecka

Wielkość kołdry i poduszki, rodzaj wypełnienia, sposób zapięcia, prześcieradło, czy wzór, należy dostosować do wieku dziecka, jego płci i upodobań.

Jeżeli chodzi o wymiary, do piątego roku życia spokojnie wystarczy niewielki komplet poszewek, tj.: na kołderkę – 100×135, 90×140, bądź 100×140 cm i na poduszkę – 40×60 cm. Noworodki natomiast, w ogóle nie powinny spać na poduszce, a w roli przykrycia, doskonale sprawdzi się kocyk i rożek. Starszym pociechom, dobrze jest sprezentować poszewki na kołdrę – 160×200 i 140×200 cm plus poszewkę na poduszkę -70×80 cm. Precyzyjnie mierząc szerokość i długość materaca, z pewnością poprawnie wykonamy zadanie.

Mówiąc zaś o materiałach, z jakich szyta jest pościel dla dzieci, mamy do wyboru cały wachlarz ciekawych propozycji. Od wielu lat, sporą popularnością cieszy się bawełna, ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne, łatwą dostępność i niską cenę. Jest to ponadto materiał naturalny, trwały i przyjazny dla skóry dziecka. Dodatkowo, nie wywołuje podrażnień i alergii, na co uwagę zwracają rodzice małych alergików.

Pościel antyalergiczna dla dzieci

Dobrym pomysłem jest także kupno pościeli stricte antyalergicznej, cieszącej się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Kołdry kukurydziane, bambusowe lub sylikonowe, posiadają wiele nieocenionych zalet, mimo trochę wyższej ceny. W spokojny, głęboki sen, opłaca się jednak zainwestować.

Droższą, aczkolwiek interesującą opcją, są oprócz tego kołdry, wykonane z puchu gęsiego. Lekkie, chroniące przed zimnem i sprężyste tworzywo, zapewni unikalny komfort użytkowania, ale ten rodzaj wypełnienia może niektórych uczulać. Ponadto wyróżniamy kołdry wełniane, kołdry z pierzem i kołdry „cztery pory roku” – łączone napami. Równie zróżnicowany jest sposób zapinania poszewek, począwszy od zwykłego albo ukrytego zamka, po guziki, zatrzaski i zapięcia kopertowe. Jako że każda mama najlepiej zna swoją pociechę, sama więc najtrafniej oceni, jakie czynniki są najistotniejsze przy zakupie pościeli dla własnego dziecka.

Co do kwestii wyboru prześcieradła, rzecz ma się odrobinę lepiej, ponieważ najkorzystniej wypada to – na gumce. Dziecko wiercąc się w nocy nie zsunie go z materaca, a łóżko zawsze elegancko się prezentuje.

Kluczowym elementem w wyborze pościeli dziecięcej jest ponad wszystko aspekt estetyczny. Dzieci o wiele chętniej położą się spać w otoczeniu ulubionych postaci z bajek, w których towarzystwie poczują się bezpieczniej. Żywe kolory i wesołe motywy zwierząt, lalek, czy autek, wprowadzą je od razu w przyjemny nastrój. Trzeba też pamiętać, że co innego spodoba się dziewczynce, a co innego chłopcu, dlatego na rynku znajdziemy ogromny wybór pościeli dla obu płci. Wystarczy zajrzeć na strony internetowe, oferujące pościel dla dzieci i pozostałe, dedykowane najmłodszym tekstylia. Tam też bez problemu odszukamy idealną pościel dla naszych szkrabów.