Korzyści wynikające z wprowadzenia systemu do zarządzania magazynem

optidata - opti (5).jpg

W każdej firmie, w której działa magazyn głównym celem jest optymalizacja i zwiększenie wydajności wszystkich procesów logistycznych. Dobrze jest zatem zainteresować się odpowiednim systemem do zarządzania magazynem, który ułatwi organizację pracy oraz poprawi jakość obsługi klienta.

Jak działa system do zarządzania magazynem WMS?

Systemy WMS umożliwiają obsługę dowolnej liczby magazynów. Dzięki temu firma, która posiada różne magazyny, na przykład surowców, półproduktów czy wyrobów gotowych może sprawnie korzystać z takiego oprogramowania. Do programu wprowadzana jest również struktura magazynu, czyli korytarze, regały i półki. Każda lokalizacja posiada w systemie swoją etykietę, którą można z łatwością wydrukować.

Zalety systemu do zarządzania magazynem

Najważniejszą zaletą dla firm mających magazyny jest optymalizacja wykorzystania posiadanych zasobów. Dzięki efektywnemu planowaniu wysyłek można skrócić czas magazynowania poszczególnych towarów. Dane wprowadzane do systemu informują o ilości posiadanych surowców czy ich datach ważności. Pozwala to na obniżenie kosztów „zamrożenia” kapitału. Automatyzacja obiegu dokumentów i raportów w znacznym stopniu usprawnia pracę. W systemie do zarządzania magazynem można również monitorować czas pracy pracowników. Bieżąca kontrola stanów magazynowych ogranicza popełnianie błędów, a co za tym idzie, okresowe inwentaryzacje przebiegają szybciej i sprawniej.

Ze względu na to, że w systemie wprowadzona jest cała struktura magazynu można zoptymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Tworzenie ścieżek zadań dla magazynierów wpływa na wydajniejsze kompletowanie zamówień. Istnieje też łatwa integracja systemu WMS z innymi systemami zewnętrznymi, co również znacząco wpływa na efektywność pracy firmy.

W jakich branżach sprawdza się system do zarządzania magazynem?

Jedną z głównych gałęzi przemysłu, w której system do zarządzania magazynem sprawdzi się idealnie, jest branża spożywcza. Poprzez wprowadzanie danych dotyczących terminów przydatności, towar który ma najkrótszą datę ważności, zostanie wydany jako pierwszy. Brak kontroli nad stanami magazynowymi może doprowadzić do nadprogramowej produkcji, a co za tym idzie do marnowania żywności, jak również do braku odpowiednich zamówień. Kolejna branża to przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Tak samo jak w przypadku żywności ważna jest tutaj kontrola terminów przydatności surowców. Tak naprawdę system do zarządzania magazynem znajdzie zastosowanie w każdej firmie, której zależy na zwiększeniu wydajności i efektywnej pracy.