Warto zdecydować się na profilaktyczną wizytę u kardiologa i wykonać badanie holterem, ponieważ dzięki temu można sporo się dowiedzieć o stanie zdrowia serca. To nic nie boli, a przyniesie odpowiedzi na wiele trudnych pytań.
Ograniczenia podczas noszenia aparatu holter
Podczas noszenia aparatu holtera trzeba pamiętać, że nie wolno przebywać w mokrych miejscach i pływać. Może nastąpić reakcja alergiczna związana z elektrodami bądź paskiem, więc alergicy powinni uważnie obserwować swoje ciało i w razie pojawienia się odczynu szybko zareagować. Wskazana będzie konsultacja z personelem medycznym. Osoba, która będzie zakładała elektrody z pewnością poinformuje pacjenta o zakazach i nakazach na czas noszenia aparatu. Nie jest ich aż tak dużo. Lekarz zawsze jest gotowy, aby udzielić swojemu pacjentowi odpowiedzi na wszystkie pytania. Pacjent musi czuć się bezpiecznie pod opieką medyka.
Badanie holter bez skierowania
Czy można zrobić badanie holterem bez skierowania? Tak! Holter do domu, bez skierowania, to niezwykle popularna usługa. Wielu pacjentów z niej korzysta. Bardzo często są to pacjenci stali, ponieważ kardiolodzy chcą co kilka miesięcy wiedzieć, jak aktualnie zachowuje się serce pacjenta, czy nastąpiła poprawa czy może pogorszenie stanu zdrowia. Arytmia jest bardzo popularnym zaburzeniem pracy serca, wiele osób w społeczeństwie cierpi na arytmię. Pacjenci po zawale również co jakiś czas powinni wykonywać badanie holterem.
Czy badanie holter jest bezpieczne?
Tak, badanie holterem jest uważane za bardzo bezpieczne. Co można o nim powiedzieć? Rejestruje elektryczną aktywność serca przez wiele godzin. Najczęściej kardiolodzy kierują pacjentów na badanie przez 24 lub nawet 48 godzin. Dużą niedogodnością może być dla pacjentów fakt, że przez ten okres nie mogą się umyć. Kąpiel w wannie i prysznic są zakazane. Badanie przyczynia się jednak do wykrywania wszelkich nieprawidłowości w rytmie serca, więc jest znakomitym narzędziem diagnostycznym, dlatego absolutnie warto zastanowić się nad wykonaniem takiego badania. Holter nie wprowadza żadnych substancji szkodliwych do organizmu ani nie emituje promieniowania, dlatego też każdy pacjent może poddać się badaniu bez najmniejszych obaw.