Olej, oliwa z oliwek i ocet – co warto dodać do sałatki?

Gdy nadchodzi wiosna, a w sklepach i na straganach pojawiają się pierwsze nowalijki, każdy z chęcią sięga po smakowite dania i przekąski ze świeżymi warzywami w roli głównej. Jak przyprawić surówki i sałatki, by nie straciły swojego oryginalnego smaku? Czy olej lub oliwa z oliwek wystarczą? A może warto dodać również ocet winny lub balsamiczny?

Czy oliwa z oliwek to olej?

Olejem określa się każdy tłuszcz roślinny, który w temperaturze regionu naturalnego występowania zachowuje konsystencję płynną. Taki olej otrzymywany jest z różnych części rośliny, np. nasion, samych pestek, kiełków czy owoców. Wbrew pozorom oleje roślinne nie muszą być pozyskiwane wyłącznie z roślin oleistych. Obok oleju słonecznikowego czy rzepakowego dużą popularnością cieszą się np. olej z dzikiej róży czy wiesiołka, które wykorzystywane są np. w pielęgnacji czy medycynie.

Oliwa z oliwek jest tłuszczem pozyskiwanym z miąższu owoców drzewa oliwkowego, więc również jest olejem roślinnym. Od innych tłuszczów wyróżniają ją charakterystyczny zapach oraz dość pikantny smak, który wraz z niewielkim dodatkiem octu doskonale komponuje się z większością serwowanych na surowo lub po obróbce termicznej warzyw. Lekkie sałatki składające się ze świeżych sałat, pomidorów, ogórków czy ostrych w smaku serów typu feta lub pleśniowych smakują wyśmienicie z dodatkiem oliwy.

Dlaczego warto dodawać olej do sałatki?

Za najbardziej wartościowe oleje uważa się te tłoczone na zimno, ponieważ niemal w całości zachowują one swoje właściwości prozdrowotne. Obecność istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu makro- i mikroelementów jest zależny od rodzaju rośliny, z której powstał tłuszcz. Oliwa z oliwek jest źródłem jednonasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą minimalizować ryzyko miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy oraz niektórych chorób serca. Inne oleje (np. lniany, wiesiołkowy, z czarnuszki) również zawierają mniejszą lub większą ilość kwasów omega-3 i omega-6, dlatego warto je stosować w codziennej diecie, dodając do spożywanych na zimno surówek oraz sałatek.

Ocet i jego różne zastosowanie

Ostry w smaku ocet jest bardzo popularną przyprawą zakwaszającą, stosowaną w wielu kuchniach świata. Pozyskiwany jest w wyniku fermentacji alkoholu lub niektórych owoców (np. jabłek lub winogron) i bywa nie tylko powszechnym dodatkiem do wielu potraw mięsnych lub warzywnych, ale także istotnym składnikiem marynat używanych do konserwowania pikli, ogórków, grzybów czy papryki. Powstający z zagęszczonego moszczu winogronowego ocet balsamiczny, będący bazą wielu dań kuchni włoskiej, jest chętnie dodawany zarówno do sosów i dressingów sałatkowych, jak i łączony z owocami czy deserami. Z uwagi na walory produktu doskonale podkreśla ich charakterystyczny smak oraz naturalną słodycz.