Płyny dezynfekujące

Płyny dezynfekujące

Nie trzeba mówić, jak ważna jest dokładna i regularna dezynfekcja powierzchni dłoni, sprzętów medycznych oraz wyposażenia szpitalnego. Zadaniem środków dezynfekujących jest walka z bakteriami oraz wirusami, tak aby nie były one zagrożeniem dla pacjentów i nas samych. Bardzo często płyny dezynfekujące znajdują się również w placówkach pozamedycznych, takich jak siłownie czy salony SPA.

Na jakie bakterie i wirusy działają płyny dezynfekujące?

Płyny do dezynfekcji mają działanie bakteriobójcze i działają również na grzyby oraz wirusy. Jeżeli jednak chodzi o zwalczanie tej ostatniej grupy, należy powiedzieć, że skuteczność płynu do dezynfekcji jest zależna od struktury tych wirusów. Wirusy hydrofilne są bardziej odporne na działanie płynów dezynfekujących niż wirusy osłonkowe lub lipofilne.

Płyny dezynfekujące, które w swoim składzie mają alkohol etylowy o stężeniu 60-80%, są aktywne wobec wirusów lipofilnych i większość wirusów hydrofilnych. Należy jednak powiedzieć, że te płyny do dezynfekcji nie są w stanie zniszczyć wirusów takich jak polio czy zapalenie wątroby typu A. Natomiast alkogol izopropylowy nie jest aktywny wobec enterowirusów.

Czy płyny do dezynfekcji mogą być szkodliwe w przypadku połknięcia?

Odpowiedź brzmi tak. Wysokie ilości alkoholu i innych składników, które znajdują się w płynie do dezynfekcji rąk, są niebezpieczne do spożycia dla ludzi. Wiele placówek medycznych twierdzi, że każdy, kto połknie znaczną ilość środka dezynfekującego do rąk, może zachorować z objawami przypominającymi zatrucie alkoholem.

Osoby, które cierpią na chorobę alkoholową, mogą w desperacji próbować spożywać płyny do dezynfekcji rąk, gdy tradycyjny alkohol nie jest dostępny. Należy jednak wspomnieć, że jest to niezwykle niebezpieczne dla zdrowia.

Co może się stać z płynem dezynfekującym pozostawionym w rozgrzanym samochodzie?

W trakcie pandemii COVID-19 powszechnym jest trzymanie środków do dezynfekcji rąk w samochodzie lub innych miejscach, które narażone są na działanie promieni słonecznych. Pozostawianie takich płynów oraz żeli do dezynfekcji nie jest złe, natomiast niektóre składniki aktywne stają się mniej skuteczne pod wpływem promieni słonecznych.