Oparzenia słoneczne – jak uniknąć wakacyjnego problemu?

Piękna słoneczna pogoda potrafi poprawić nastrój. Letni upał nastraja na wyjście z domu i wzbudza chęć złapania odrobiny słońca, nawet podczas odpoczynku na balkonie. Niestety to, co tak kochamy, może się okazać bardzo groźne dla naszej skóry. Urlopowa opalenizna bardzo szybko może przekształcić się w bolesną pamiątkę. Jak skutecznie chronić się przed oparzeniami słonecznymi?

Oparzenia słoneczne – jak je rozpoznać?

Większości z nas oparzenia kojarzą się raczej z chwilowym kontaktem skóry z gorącą powierzchnią lub ogniem. Zdecydowanie rzadziej w podobnych kategoriach rozpatrujemy ekspozycję naszego ciała na działanie promieni słonecznych. Tymczasem skutki takiego działania mogą okazać się równie nieprzyjemne i dotkliwe. Pierwsze objawy oparzenia słonecznego mogą pojawić się na skórze już po 4-6 godzinach nadmiernej ekspozycji. Skutkiem może być rumień oraz ucieplona skóra. W ciągu kolejnych 12-24 godzin objawy mogą się nasilić, oparzone miejsca zaczynają swędzieć, ból pojawia się nawet przy delikatnym kontakcie. Do tego może dochodzić ogólne osłabienie i dreszcze a w ciężkich przypadkach także bolesne pęcherze.

Co robić w przypadku oparzeń?

W jaki sposób działać, gdy już dojdzie do poparzenia? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu.

Z łagodnymi oparzeniami możemy poradzić sobie samodzielnie. Zacznijmy od przemycia wrażliwego miejsca letnią wodą oraz nałożenia chłodnego okładu. Pamiętajmy, by woda nie była zbyt zimna – w przeciwnym wypadku może wywołać szok termiczny. Unikajmy stosowania tłustych kremów na oparzonej skórze. Zamiast tego warto zastosować żel na oparzenia o działaniu chłodzącym i nawilżającym. To bardzo ważne, ponieważ poparzona skóra szybciej traci wodę.

Popularnym domowym sposobem są również chłodzące okłady z kefiru, maślanki lub jogurtu naturalnego. Dostarczają skórze nawilżenia i przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek. Należy trzymać je w miejscu oparzenia do momentu, gdy zaczną zasychać – wtedy należy zmyć je za pomocą letniej wody.

Przez kilka kolejnych dni po nadmiernym opalaniu powinniśmy unikać słońca. Zadbajmy w tym czasie o nawodnienie organizmu i nawilżenie skóry. Jeśli silne zaczerwienienie i ból będą utrzymywać się przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza.

Jak uchronić się przed oparzeniem?

Sama ochrona przed oparzeniami słonecznymi nie wymaga od nas wiele wysiłku. Wystarczy stosować się do kilku prostych zaleceń, by uniknąć przykrego problemu.

  • Ograniczajmy przebywanie na słońcu w czasie, gdy świeci ono najsilniej (godz. 11-15).
  • Stosujmy preparaty z filtrem ochronnym.
  • Ciało zakrywajmy pod odzieżą ochronną.