Ile kosztuje budowa domu?

Dom – marzenie wielu z nas. Ogród, własne podwórko, mnóstwo ciszy i spokoju. Któż nie chciałby mieszkać w takich warunkach? Zapewne każdy z nas. Jednak, zanim zaczniemy marzyć o pięknym domku na obrzeżach miasta to zastanawiamy się, ile taka przyjemność kosztuje. Ile zatem kosztuje budowa domu? Na co zwrócić uwagi podczas wstępnego planowania kosztów?

Koszty, koszty…   

Naturalne jest, że im większy dom tym koszty budowy i jego wykończenia są wyższe. Na podstawie analizy kosztów budowy domów jednorodzinnych można stwierdzić, że za 1 m2 trzeba zapłacić około 4000 zł. Na przykład wybudowanie oraz wykończenie budynku o powierzchni 150 mkosztuje około 700.000 zł.

Zależy on również od tego, gdzie dokładnie chcemy wybudować dom. Przykładowo niższe ceny są w świętokrzyskim i podlaskim, a wyższe w województwie wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim.  Oczywiście najdrożej jest w Warszawie. A skąd wziąć środki finansowe? Otóż pomocna może okazać się szybka pożyczka oferowana przez instytucje pozabankowe. Jej główna zaleta to szybka dostępność. Pamiętajmy jednak, że szybka pożyczka wymaga spłaty w przyszłości. Z tego względu, jak każde zobowiązanie finansowe zaciągajmy ją odpowiedzialnie.

Koszt budowy domu po rozłożeniu na czynniki składowe wygląda następująco: 60% stanowią koszty materiałów, 20% koszty transportu, dokumentacji, wynajmu sprzętu oraz 20% robocizny.

Obniżamy koszty   

Współczesna budowa już nie wygląda, jak ta kiedyś. Budowanie własnymi rękami, z zaangażowaniem wujków przeszło do historii. Obecnie kolejne etapy prac budowlanych zlecamy profesjonalistom.

Budując własne cztery kąty warto solidnie zastanowić się nad kosztami. Wielu z nas po wybudowaniu stanu surowego myśli, że to już koniec inwestycji. A okazuje się, że to jest zaledwie początek, gdyż ten etap pochłania jedynie 30% ogółu środków finansowych.

Przede wszystkim zanim rozpoczniemy budowę, to zaplanujmy koszty. Aż 30% inwestorów przekracza budżet o około 11-20%. Przy inwestycji w wysokości 500.000 zł, przekroczenie zakładanych kosztów o 20% skutkuje ich wzrostem aż o 100.000 zł. Zazwyczaj zakładamy, że sami dom zbudujemy taniej niż jakbyśmy mieli kupić go od dewelopera, a następnie wychodzi dość różnie. A to bardzo często wina niedokładnych kalkulacji. Z tego względu planujmy, ale zawsze rozsądnie. A jeżeli brakuje nam nieco gotówki to z pomocą przychodzi szybka pożyczka.