Jak prawidłowo stosować maskę do włosów?

Closeup on happy young woman applying hair mask in bathroom

Czym się różni maska do włosów od odżywki do włosów? Maska to skoncentrowana odżywka, która ma zwykle treściwą konsystencję i bogaty skład. Odżywcze, nawilżające czy regenerujące maski do włosów rekomenduje się stosować 1-2 razy w tygodniu. Lżejsze odżywki natomiast zaleca stosować się po każdym myciu. Czy na pewno wiesz, jak stosować te produkty?

Na czym polega działanie dobrej maski do włosów?

Maski do włosów, podobnie jak odżywki, mają działanie pielęgnujące. Zastanawiasz się, jaka jest najbardziej odżywcza maska do włosów? Taka, która jest odpowiednio dobrana do ich aktualnych potrzeb. Jednym z priorytetowych składników, których powinno się szukać w maskach do włosów są proteiny i aminokwasy, które skutecznie nabłyszczają, wygładzają włosy i odbudowują strukturę włosa. Humektanty w masce działają natomiast nawilżająco, a emolienty, czyli olejki będą włosy wygładzać. Dobra maska do włosów domyka łuski włosa i zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi.  

Jak dobrać maskę do potrzeb włosów?

Zdefiniuj największy problem z włosami (np. suchość, puszenie się, szorstka struktura, łamanie) i dobierz maskę ukierunkowaną na zapobieganie temu konkretnemu problemowi (maska nawilżająca, dyscyplinująca włosy, wygładzająca, regenerująca)

Przykładowo, jeśli masz włosy:

  • zniszczone, wybierz maskę, która zawiera składniki regenerujące, takie jak keratyna, proteiny jedwabiu lub olej arganowy,
  • włosy farbowane, wybierz maskę, która jest przeznaczona do włosów farbowanych, aby wzmocnić kolor i odbudować ubytki.
  • włosy kręcone, wybierz maskę, która zawiera składniki nawilżające i wygładzające, takie jak olej kokosowy, olejek arganowy lub olej jojoba.

5 zasad stosowania maski do włosów

  1. Stosuj maskę do włosów zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli jest to maska całonocna, nie spłukuj jej po 5 minutach, bo nie zadziała. Jeśli jest błyskawiczna i producent rekomenduje spłukanie jej po 5 minutach, nie przedłużaj czasu do 5 godzin, bo maska może na przykład obciążyć Twoje włosy i je nadmiernie przetłuścić lub  przeproteinować.
  2. Nie nakładaj odżywki czy maski na ściekające wodą włosy. Składniki odżywcze wypłuczą się z włosów. Najpierw odciśnij wodę delikatnie w ręcznik, a potem nanieś maskę na wilgotne włosy.
  3. Nie nakładaj maski na skórę głowy, bo to wzmaga produkcję sebum i zatyka mieszki włosowe, co powoduje nadmierne przetłuszczanie się włosów. Wyjątkiem są produkty, które można stosować też na skórę głowy. Zastosowanie tego typu kosmetyków do włosów raz w tygodniu może przynieść komfort i ulgę, zwłaszcza gdy skóra jest sucha lub podrażniona.
  4. Genialnym sposobem na suche i trudno rozczesujące się włosy jest wczesywanie maski. Rozprowadź maskę równomiernie na włosach palcami, a następnie rozczesz grzebieniem do mokrych włosów.
  5. Po upływie zalecanego czasu spłucz maskę obficie letnią wodą. Nie stosuj wody zimnej, ani zbyt gorącej!

Uwaga na błędy przy stosowaniu maski do włosów

Najczęstszym błędem przy stosowaniu masek jest trzymanie ich na włosach zbyt krótko lub… nieużywanie wcale! Warto je stosować regularnie, by poprawić kondycję włosów. Jeśli maska obciąża Twoje włosy, to znaczy, że nie jest dobrana prawidłowo. Być może trzeba sięgnąć po lżejszą maskę nawilżającą lub z olejkami dopasowanymi do stopnia porowatości włosów. Na pewno jednak nie warto rezygnować z tej grupy produktów, jeśli włosy mają być silne, lśniące i odporne na codzienne wyzwania.