Uszy do góry! Czyli, co musisz wiedzieć o swoich uszach

Ucho to bardzo ważny narząd, dzięki któremu możemy odbierać wszystkie otaczające nas dźwięki. Uszy odpowiadają również za zmysł równowagi. Chociaż na co dzień nie poświęcamy ich zdrowiu zbyt wiele uwagi, to z wielką chęcią ozdabiamy je kolczykami, nausznicami czy tunelami. Najbardziej lubimy, kiedy są niewielkie i mało widoczne. W ostatnich latach popularne stały się operacje plastyczne pozwalające zmienić kształt uszu oraz ich rozmiar. Co powinniśmy wiedzieć o naszych uszach?

Co uszy mówią o człowieku?

W starożytności Chińczycy uważali, że na podstawie wyglądu uszu można określić doświadczenie życiowe człowieka oraz jego charakter. Podobno najważniejsza była wielkość uszu. Według nich, kształtne uszy świadczyły o inteligencji, a także miały być zapowiedzią długiego życia. Najgorzej o człowieku świadczyły uszy odstające, które cechowały osoby roztargnione oraz nieodpowiedzialne. Mały uszy natomiast miały cechować osoby dobrze wychowane oraz inteligentne.

Chińczycy zwracali również uwagę na umiejscowienie uszu. Końce znajdujące się ponad punktem brwi, zapowiadały odniesienie sukcesu w młodym wieku. Natomiast umiejscowione na równi z brwiami, przepowiadały również odniesienie sukcesu, jednak dopiero w średnim wieku. Właścicieli mocno przylegających uszu, cechować miała rozwaga życiowa, troskliwość oraz ostrożność. I pomimo, że obecnie nie wierzymy w takie zabobony, to pewnie nie jeden z nas przygląda się właśnie swoim uszom w lusterku.

Najczęstsze problemy z uszami

Skoro już wiemy, co nasze uszy o nas mówią, warto zająć się tematem ich higieny. Pierwsze co nam przychodzi do głowy to myśl: „przecież dbam o uszy, czyszcząc je patyczkami”. To ogromny błąd, który popełnia większość z nas. Uszy nie powinny być czyszczone patyczkami higienicznymi.

Gromadzenie woskowiny w uszach jest naturalnym zjawiskiem naszego organizmu. Woskowina ma za zadanie chronić skórę przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej. Ma również  ochronić narządy ucha przed brudem i kurzem, po to, aby nie dotarły one do przewodu słuchowego. Woskowina ma także właściwości antybakteryjne, dzięki czemu uszy częściowo same się oczyszczają. Nie powinno się zatem przesadnie i zbyt często czyścić uszu. Jednak jak robić to prawidłowo?

Jak prawidłowo czyścić uszy

Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie profesjonalnego spray’u do uszu. Podczas stosowania preparatu, woskowina rozpuszcza się i jest stopniowo, czyli bardzo delikatnie, usuwana z ucha. Niestety, ale czasami wskutek braku higieny uszu lub zbyt inwazyjnego używania patyczków, może dojść do zapchania uszu. Przyczyną najczęściej jest wepchnięcie powstałego w uchu korka woskowinowego zbyt głęboko. Jeśli chcemy samodzielnie spróbować go usunąć, najlepiej do tego również sprawdzi się spray do uszu. Wystarczy wtedy używać preparatu 3 razy dziennie, aż do całkowitego rozpuszczenia woskowiny. Dzięki wygodnej formie spray’ów, wykonanie tego w ciągu dnia nie powinno sprawiać nam problemu.