Okna na wymiar – czy warto skorzystać z takiej usługi?

Zakup stolarki okiennej do nowego domu to poważna decyzja, której skutki będziemy odczuwać przez wiele kolejnych lat, dlatego warto ją dokładnie przemyśleć. Dużą część inwestorów kusi oferta gotowych okien, które są nieco tańsze, niż okna na indywidualne zamówienie. Dlaczego okna na wymiar to lepszy wybór?

Perfekcyjne dopasowanie do otworów

Gotowe okna oferowane przez producentów zachęcają niższą ceną i dostępnością od ręki. Te na indywidualne zamówienie nie tylko kosztują nieco więcej, ale także trzeba czekać na ich wykonanie. Mimo to okna na wymiar są zdecydowanie lepszym wyborem. Przed złożeniem zamówienia na miejsce przyjeżdża pracownik firmy i dokonuje dokładnych pomiarów wszystkich otworów. Okna, które otrzymamy na podstawie takiego zamówienia, będą dokładnie pasowały do przygotowanych otworów. Ma to duże znaczenie dla ich prawidłowego osadzenia w murze. Nawet kilkumilimetrowe różnice, które mogą pojawić się w przypadku gotowych okien, będą skutkować powstaniem mostków termicznych i w rezultacie stratami ciepła. Właściwe dopasowanie wymiaru okna do wielkości otworu jest bardzo ważne także, jeśli chodzi o okna balkonowe.

Okna idealnie dobrane do potrzeb

Okna na wymiar dają dużą dowolność w doborze ich parametrów technicznych według własnych potrzeb. Inwestor, który wybudował dom niedaleko ruchliwej drogi, może zamówić okna o podwyższonej izolacji akustycznej. W przypadku mieszkania na parterze dobrym wyborem będą antywłamaniowe okucia i wzmocniony pakiet szybowy. W przypadku okien gotowych możemy kupić gotowy produkt w paramenty, którego nie można już ingerować z taką dowolnością.

Cenne rady eksperta

Wiele osób stających przed wyborem okien do swojego domu zderza się z ogromną ilością informacji dotyczących różnego rodzaju parametrów i rozwiązań oferowanych przez różnych producentów. Czasem trudno samodzielnie wybrać okna, które będą najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Aby uniknąć błędów, których skutki będziemy odczuwać przez wiele kolejnych lat, warto porozmawiać z ekspertem firmy zajmującej się produkcją lub dystrybucją okien. Fachowiec po kilku minutach rozmowy i obejrzeniu naszego domu rozpozna nasze potrzeby i pomoże nam dobrać odpowiednie rozwiązania. Może się okazać, np. że przy danym przeszkleniu lepsze od okien pcv będą okna aluminiowe.

Fachowy montaż

Prawidłowy montaż stolarki okiennej jest bardzo ważny. Nawet okna o najwyższych parametrach technicznych nie spełnią swojej funkcji, jeśli zostaną źle zamontowane. Osoby decydujące się na gotowe okna, często powierzają ich montaż niezależnej ekipie, która zajmowała się również budową lub elementami wykończenia domu. Bardzo często okazuje się, że takie rozwiązanie nie przynosi dobrych rezultatów. Nawet niewielkie błędy w osadzeniu okna, czy zastosowanie kiepskich materiałów stabilizujących i izolujących je w murze może spowodować powstanie mostków termicznych. Ciepło wówczas będzie uciekało obok okna. Tego typu błędy są bardzo trudne do poprawy. Aby mieć pewność, że zamówione okna przyniosą nam zakładany spadek kosztów ogrzewania czy zmniejszenie hałasu docierającego do wnętrza naszego domu najlepiej zdecydować się na montaż przez ekipę producenta. To jedyna gwarancja, że zarówno okna na wymiar, jak i te gotowe zostaną prawidłowo osadzone.