Testy na płodność

Testy na płodność

Coraz więcej mówi się o bezpłodności. Problemy z zajściem w ciążę dotyczą wielu par. Jeżeli bezskutecznie próbujesz zajść w ciążę, to warto zastanowić się nad testami na płodność dla par.

Kiedy wykonywać testy na płodność?

Test na płodność dla par można wykonać praktycznie w każdym momencie. Jeśli chcemy sprawdzić naszą płodność, to wystarczy zdecydować się na odpowiedni test. Dzisiaj możemy nawet przez Internet zamówić testy na płodność. Oczywiście najlepsze będą te, które zostaną wykonane w specjalistycznym miejscu. Jednak wykonanie nawet najtańszych testów dla par może nam pomóc postawić diagnozę. Jeżeli nasze wyniki nie będą satysfakcjonujące, to powinniśmy je skonsultować z odpowiednim lekarzem.

Jakie testy na płodność są dostępne na rynku?

Najczęściej pary decydują się na testy PCT, które wykonywane są po stosunku. Zalecane jest wykonanie testu w okresie dni płodnych i najpóźniej osiem godzin po zbliżeniu z partnerem. Podczas badania pobiera się śluz z szyjki macicy i sprawdza się żywotność plemników. Jest to badanie praktycznie bezinwazyjne, które nie trwa długo i nie wywołuje dyskomfortu.

W leczeniu bezpłodności wykorzystuje się również badanie z surowicy krwi. Jeżeli chcemy mieć bardziej dokładne wyniki, to najlepiej zdecydować się właśnie na tego rodzaju test. W gabinecie lekarskim zostanie nam pobrana krew, która następnie będzie testowana z plemnikami anonimowego dawcy bądź z plemnikami partnera. W ten sposób szybko dowiemy się, która osoba ma problem z bezpłodnością. Być może badanie wykaże, że obydwoje partnerzy są płodni. Wtedy warto porozmawiać ze specjalistą, który nas pokieruje dalej.

Czy da się wyleczyć bezpłodność?

Dzisiaj medycyna jest tak bardzo zaawansowana, że można wyleczyć bezpłodność. Oczywiście wiele zależy od tego jaki czynnik jest odpowiedzialny za naszą bezpłodność. Ważne jest również słuchanie poleceń prowadzącego nas lekarza i zażywanie różnego rodzaju leków. Niestety leczenie bezpłodności w Polsce nadal łączy się z dużymi wydatkami.