Twój słownik podstawowych pojęć dotyczących świata perfum

Ten artykuł to swoisty słownik podstawowych pojęć związanych ze światem perfum. Po jego przeczytaniu już wszystko będzie dla Ciebie jasne i żaden termin Cię nie zaskoczy! Informacje zawarte poniżej nie tylko wzbogacą Twoją wiedzę oraz spojrzenie za zapachy, ale także ułatwią przyszłe wybory związane z kupnem perfum.

Perfumy – podstawowe pojęcia

Pewnie niejeden raz zdarzyło Ci się przeczytać informacje o perfumach, które były dla Ciebie nie do końca zrozumiale. Z tego względu poniżej stworzyliśmy słownik wszystkich terminów, jakie należy znać, aby bez problemu poruszać się w świecie zapachów damskich i męskich.

Trwałość

Oprócz pięknego zapachu perfumy powinny być przede wszystkim trwałe. Co to właściwie znaczy? Trwałość perfum zależy od stężenia ekstraktów olejków zapachowych, jakości samej kompozycji, a także od osobistych cech każdego użytkownika. Istotne jest tutaj także nawilżenie oraz pH skóry. Warto postawić na zamienniki perfum w sklepie francuskieperfumy.pl. Znajdziesz tam piękne perfumy o bardzo dobrej trwałości.  

Nuty głowy

Nuty głowy to zapach, który wyczuwasz tuż po aplikacji perfum na swoją skórę. Zwane są także nutami wysokimi lub nutami otwarcia. Należą do nich najbardziej lotne substancje w całej kompozycji. Utleniają się dosyć szybko. Nie wszyscy są tego świadomi, dlatego też na ich podstawie często dokonuje się decyzji o zakupie danego produktu.

Nuty bazowe i nuty podstawy

Nuty bazowe lub nuty podstawy to zapachy, które są wyczuwalne najdłużej na skórze. Podtrzymują one całą kompozycję perfum oraz dodają im energii.

Akord

Nie ulega wątpliwości, że tworzenie perfum jest prawdziwą sztuką. Ich projektowanie wymaga niezwykle wyczulonego zmysłu węchu. Na świecie istnieje niewiele osób, które mogą być w tej dziedzinie prawdziwymi mistrzami. Często perfumy składają się z kilku, kilkunastu, a czasem nawet kilkuset składników. Wszystkie te substancje łączą się w grupy, które nazywa się akordami. Każdy akord natomiast składa się z nut zapachowych.

Aldehyhy

Aldehydy to związki chemiczne, które powstają w wyniku utleniania się alkoholi. Występują w naturze, ale można je wytworzyć także laboratoryjnie. Dlaczego akurat te związki są tak bardzo wyjątkowe? Aldehydy wiernie naśladują zapachy naturalnie występujące w przyrodzie. Ponadto przedłużają trwałość kompozycji oraz zwiększają jej intensywność. Występują głównie w perfumach z rodzin owocowych, kwiatowych czy cytrusowych. Do popularnych perfum aldehydowych należą np. Chanel No. 5.

Koncentracja

Koncentracją nazywamy procentową zawartość olejków zapachowych w perfumach. Koncentracja jest ściśle związana z trwałością perfum. W języku potocznym wszystkie zapachy damskie i męskie określamy perfumami. Jednak w branży perfumeryjnej nazywa się je różnie w zależności od ich koncentracji.

Koncentracja olejków zapachowych w różnych produktach:

  • 44 – 60% – ekstrakty perfum;
  • 15 – 43% – perfumy;
  • 10 – 20% – wody perfumowane;
  • 5 – 15% – wody toaletowe;
  • 1 – 3% – wody odświeżające.

Piramida zapachowa

Piramidą zapachową określa się kompozycję perfum, na którą składają się kolejne akordy, nazywane również nutami zapachowymi. Kompozycja piramidy zapachowej składa się z trzech nut o różnym utlenianiu, innym czasie trwania i intensywności, z jaką są wyczuwalne na skórze kolejne składniki kompozycji zapachowej.

Blotter

Blotter to po prostu wąski papierowy lub tekturowy pasek, który spotykany jest w perfumerii. Dzięki niemu jesteś w stanie powąchać wiele nowych zapachów bez konieczności aplikowania ich na swoje ciało. Jednak należy pamiętać, że przed kupnem konkretnego produktu należy sprawdzić, jak zachowuje się na Twojej skórze. Każde perfumy pachną nieco inaczej w zależności od osoby, która je nosi.

Wiedza dotycząca perfum jest bardzo ciekawa i fascynująca. Powyższe terminy to podstawowa wiedza, która pozwoli Ci swobodnie poruszać się w tym świecie. Wybierając perfumy, należy zwrócić uwagę na szereg kwestii. Idealny zapach składa się kompozycja wyjątkowych akordów oraz ich wysoka trwałość.

źródło zdjęcia: freepik.com