Pompy ciepła

Pomimo swojej nazwy pompy ciepła służą również do innych celów, niż ogrzewanie. Zapewniają klimatyzację i kontrolę wilgotności. Pompy ciepła przenoszą ciepło zamiast go wytwarzać, dzięki czemu mogą nagrzewać i chłodzić za znacznie mniejszy koszt niż inne systemy, takie jak piece czy centralne klimatyzatory.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieją dwa główne typy pomp cieplnych, rozróżnionych ze względu na źródło: powietrze i geotermalne. Wszystkie systemy pomp ciepła powinny być instalowane przez profesjonalnego technika, który jest w stanie określić odpowiedni rozmiar i produkt dla Twojego domu i klimatu.

Pompy ciepła powietrze

Systemy źródła powietrza są najczęściej instalowanymi pompami ciepła. Mają dwie części: jednostkę wewnętrzną (urządzenie do obsługi powietrza) i jednostkę zewnętrzną (pompa ciepła). Czynnik chłodniczy, który krąży pomiędzy dwiema jednostkami przez rurki, pochłania i uwalnia ciepło podczas ruchu tam i z powrotem.

Nowe powietrzne pompy ciepła mogą obniżyć koszty ogrzewania o około 50% w porównaniu z piecami elektrycznymi i grzejnikami. Osuszają również lepiej niż standardowe klimatyzatory centralne.

W przeszłości pompy ciepła ze źródłem powietrza były bardziej odpowiednie dla cieplejszego klimatu. Jednak w ostatnich latach technologia uległa poprawie, więc teraz są one możliwe do zastosowania w chłodniejszych regionach.

Geotermalne pompy ciepła

Geotermalne pompy ciepła (zwane także gruntowym źródłem) przenoszą ciepło przez szereg rur zakopanych pionowo lub poziomo w pętlach na zewnątrz. Rury zawierają roztwór wodny, który jest ogrzewany przez stałą temperaturę, stawu lub studni i jest wprowadzany do domu i poza nim.

Geotermalne pompy ciepła, które również kontrolują wilgotność, mogą zmniejszyć zużycie energii w Twoim domu od 25% do 50% w porównaniu z konwencjonalnym systemem ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowo są ciche, trwałe.

Co warto wiedzieć przed zakupem pomp ciepła?

  • Warunki klimatyczne

Nowe pompy ciepła pracują wydajnie w wielu częściach kraju, ale szczególnie w miejscach, w których nie występują duże wahania temperatury i umiarkowane potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Ale jeśli mieszkasz w obszarze o bardzo niskich temperaturach, w zależności od wielkości systemu, będziesz potrzebował dodatkowego systemu grzewczego.

  • Rozmiar

Rozmiar jest również ważny. Jeśli pompa ciepła jest niewymiarowa lub nadwymiarowa, nie będzie ona skutecznie grzać ani chłodzić i zwiększy rachunki za energię. Jednostka, która jest zbyt duża, nie dość że kosztuje więcej, to będzie włączać się i wyłączać zbyt wiele razy, skracając jej żywotność.

Uwaga: Nie kupuj nowej pompy ciepła, dopóki reszta domu nie będzie tak wydajna energetycznie, jak to możliwe, ponieważ narazi Cię to na dodatkowe koszty.

Tak więc przed zakupem pompy ciepła rozważ:

• Izolację strychu i ścian,

• Uszczelnieni ram drzwi i okien,

• Prawidłowe uszczelnienie kanałów wentylacyjnych w całym domu,

• Instalację i ustawienie programowalnych termostatów, aby automatycznie obniżać i podnosić temperaturę oraz regulować ją podczas swojej nieobecności. Programowalne termostaty pozwalają zaoszczędzić 10% rocznych rachunków za energię.

Kluczowe cechy pomp ciepła

  • Poziom hałasu

Wentylatory i kompresory mogą hałasować, dlatego wybierz powietrzną pompę ciepła o mocy akustycznej poniżej 40 dB. Należy również umieścić jednostkę zewnętrzną z dala od okien i rozważyć umieszczenie jej na pochłaniającej dźwięk podstawie. Ponadto należy zabezpieczyć jednostkę zewnętrzną przed silnymi wiatrami, która może powodować problemy z rozmrażaniem. Pomocne będzie umieszczenie krzewu lub ogrodzenia wokół..

  • Sterowanie na żądanie i odszranianie

Odkładanie się szronu na jednostce zewnętrznej pompy ciepła może zakłócać efektywność energetyczną i obniżać komfort w pomieszczeniach. Wybierz więc model z kontrolą odszraniania na żądanie. Ta funkcja zminimalizuje cykle odszraniania, dzięki czemu Twój system będzie bardziej energooszczędny i ekonomiczny.

  • Układ chłodniczy

Pompa ciepła z agregatem chłodniczym o odwróconym cyklu pracy umożliwia jej powiązanie z szeroką gamą systemów dystrybucji ciepła i chłodu, dzięki czemu dom staje się bardziej komfortowy. Technologia ta może również obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Artykuł opracowany przy pomocy ekspertów z STGPoznań.pl